کانال فروش

کانال فروش در کسب‌وکار آنلاین تعریف مشخصی دارد. هر پلتفرمی که امکان فروش محصول را برای سلر ایجاد کند یک کانال فروش است.

این تعریف در سطوح داخلی شامل مارکت‌پلیس‌هایی همچون دیجی‌کالا، ترب، تیمچه، باسلام و… می‌شود. در سطح بین‌المللی نیز آمازون، ای‌بی، علی‌بابا، ویش و… دیگر کانال‌های فروش را تشکیل می‌دهند. وبسایت شخصی شما حتی یک کانال فروش مشخص است.

کانال فروش در سلریار چگونه کار می‌کند؟

افزودن پنل فروش

در سلریار قبل از آنکه به امکانات دسترسی داشته باشید، لازم است کانال فروش را انتخاب کنید تا متناسب با کانال انتخابی خدمات مربوط را دریافت کنید.

به عنوان مثال اگر کاربر جانگل‌اسکات و هلیوم‌تن باشید، کانال فروش خود را آمازون انتخاب می‌کنید و حالا که کاربر سلریار هستید، دیجی‌کالا یا دیگر مارکت‌پلیس‌های داخلی کانال فروش شما خواهد بود.

در حال حاضر سلریار فقط دیجی‌کالا را پوشش می‌دهد. به‌زودی پشتیبانی از دیگر کانال‌های فروش و بازارگاه‌های ایرانی به سلریار اضافه خواهند شد.
درسنامه‌ی امروز قصد دارد شما را به صورت کامل با قسمت کانال فروش در پنل سلریار آشنا کند و قدم به قدم مراحل ثبت پنل را برایتان تشریح کند.

کانال فروش

پس از انتخاب کانال فروش، برای اتصال به پنل سلریار چند روش در اختیارتان قرار گرفته است. این روش‌ها را پیش‌تر نیز در مقاله‌ی مربوط به افزودن پنل در وب‌سایت سلریار برشمرده‌ایم.

ورود با نام کاربری و رمزعبور

بهترین روش ورود به سلریار و بالاترین میزان دسترسی به خدمات پنل با اتصال از طریق نام‌ کاربری و رمزعبور پنل دیجی‌کالا امکان‌پذیر می‌شود.
پیشنهاد ما این است که برای تسهیل در استفاده از سلریار، تمام روش‌های اتصال به پنل را به کار ببرید. برای دسترسی کامل از نام کاربری و رمزعبور و برای سرعت بالاتر از توکن استفاده کنید.

ورود با نام کاربری و رمزعبور چه نفعی برای سلر دارد؟

کانال فروش

در این روش اتصال کاربر به تمام امکانات پنل سلریار دسترسی کامل دارد؛ محصولات و تنوع آنها را مدیریت می‌کند. فایل‌هایش را پردازش می‌کند. گزارش‌های تجمیعی یا تفکیکی دقیق دریافت می‌کند و از کوچک‌ترین گردش‌های مالی خود باخبر خواهد شد.

این‌ها همه به کنار، امکان رقابت بای‌باکس توسط دستیار هوشمند قیمت‌گذاری در این روش اتصال برای کاربر فراهم است. سلریار برای مدتی مشخص دستیار هوشمند قیمت‌گذاری را رایگان در اختیار کاربران قرار داده است.

کانال فروش

ورود با توکن

کانال فروش

توکن یک عبارت رمزگذاری‌شده است که دیجی‌کالا در اختیار سلر قرار می‌دهد تا لازم نباشد هر بار برای انجام کاری نام کاربری و رمزعبورش را وارد کند. توکن در پنل سلریار هم نقشی کلیدی دارد؛ به معنای واقعی کلمه کلید است.
هنگام ورود به پنل سلریار، ممکن است کاربر دوست نداشته باشد نام کاربری و رمزعبور حساب کاربری دیجی‌کالایش را در اختیار سلریار بگذارد. بنابراین از کلید APIیی که دیجی‌کالا برای او ایجاد کرده است، برای باز کردن درب پنل سلریار استفاده می‌کند.

ورود با توکن بهتر است یا نام کاربری؟

این نکته را نباید از قلم انداخت که ورود با نام کاربری و رمز عبور به پنل دیجی‌کالا روشی‌ست که بیشتر به شما پیشنهادش می‌کنیم. ورود با توکن در سلریار باوجود سرعت بیشتر، همه‌ی ابزارها را در اختیار شما قرار نمی‌دهد.
به عنوان مثال، دسترسی به ابزارهای مدیریت مالی و اطلاعات مالکیتی پنل وقتی امکان‌پذیر است که سلریار بتواند صورتحساب‌های سلر را بخواند و آن‌ها را پردازش کند. این یعنی در روش ورود با توکن امکان کشف مغایرت‌های مالی به صورت آنلاین برای سلر وجود ندارد و تنها می‌تواند با پردازش فایل مغایرت‌های مالی را کشف کند.

فایده‌ی اتصال با توکن چیست؟

وقتی با توکن وارد می‌شوید اطلاعات مالی حساب خود را در دیجی‌کالا محافظت می‌کنید و سرعت بالاتری در انجام عملیات دارید، اما خدماتی از سلریار را که نیازمند اطلاعات مالی پنل فروش شما هستند از دست خواهید داد و باید با بارگذاری فایل انجامشان دهید. همچنین امکان احراز مالکیت پنل را نیز از دست خواهید داد.
از آنجا که سلریار امنیت اطلاعات شخصی و امکان ویرایش اطلاعات فروشندگان آنلاین را با فرایند احراز مالکیت تضمین می‌کند، پیشنهاد ما این است که از گزینه‌ی نام کاربری و رمز عبور برای ورود به پنل سلریار استفاده کنید و برای سرعت بیشتر در اتصال ارتباط توکن را نیز برقرار نمایید.

چگونه از دیجی‌کالا توکن دریافت کنیم؟

حالت اول: اگر در پنل دیجی‌کالا توکل فعال دارید:

در پنل فروش خود در دیجی‌کالا، با کلیک روی گزینه‌ی API شما، توکن خود را برای اتصال به پنل سلریار دریافت خواهید کرد. اگر از طریق پنل سلریار برای دریافت کلید API خود اقدام می‌کنید، در قسمت «اتصال به» در خانه‌ی سلریار، گزینه‌ی کلیدهای API را انتخاب کنید. این گزینه شما را به مرکز فروشندگان دیجی کالا متصل می‌کند. اگر پنل از قبل باز شده باشد مستقیم به قسمت کلیدهای API منتقل خواهید شد.

پنل فروشندگان دیجی کالا

وقتی نام کاربری و رمزعبور خود را وارد کنید وارد بخش دریافت توکن از پنل دیجی‌کالا خواهید شد.

کلید api دیجی کالا

در این صفحه برای دریافت توکن جدید می‌توانید گزینه‌ی ایجاد کلید جدید را انتخاب و کلید API خود را دریافت کنید.

حالت دوم: اگر توکن شما فعال نیست، به دیجی‌کالا درخواست بدهید:

برای استفاده‌ی بهتر از خدمات مدیریت و رشد فروش آنلاین در دیجی‌کالا، باید توکن فعال داشته باشید. فعال‌سازی این توکن با مراحل زیر آسان است.

دانلود فایل تصویری راهنمای فعال‌سازی توکن در پنل دیجی‌کالا 

۱. از طریق پنل سلر دیجی‌کالا وارد بخش درخواست پشتیبانی شوید؛

۲. گزینه‌ی ثبت درخواست پشتیبانی را انتخاب کنید؛

۳. در دسته‌بندی‌های منو، گزینه‌ی اختلال پنل فروشندگان را انتخاب کنید.

۴. در باکس سمت چپ، گزینه‌ی سایر درخواست‌ها را انتخاب کنید.

۵. اطلاعات درخواستی را به صورت زیر وارد کنید:

عنوان درخواست: فعال کردن API
پیشنهاد متن درخواست: با سلام، لطفا بخش دسترسی به کلیدهای API را برای این پنل فعال کنید. متشکرم.

۶. منتظر جواب بخش پشتیبانی و فعال شدن بخش API در حساب کاربری خود باشید.

پنل مجازی

این شکل از اتصال به سلریار را اتصال آفلاین نیز می‌نامند.
اتصال آفلاین خدمات مشخصی را به کاربر ارائه می‌دهد، گرچه یک اشکال بزرگ هم دارد؛ کاربری که با اتصال آفلاین به سلریار متصل است امکان استفاده از خدمات آنلاین سلریار را ندارد.
روش دسترسی با پنل مجازی در سلریار را در ادامه خواهیم گفت. اولین قدم در ساخت پنل مجازی این است که کانال فروش خود را انتخاب کنید. پنل مجازی ممکن است مربوط به کانال دیجی‌کالا یا فروشگاه شخصی سلر در پلتفرم‌هایی مثل وردپرس، ووکامرس یا… باشد.

کانال فروش

فرض را بر این می‌گیریم که فروشنده‌ می‌خواهد با پنل مجازی دیجی‌کالا از خدمات سلریار استفاده کند. بنابراین کانال فروش خود را دیجی‌کالا انتخاب می‌کند. وقتی پنل آدرس ایمیل و رمزعبور را از سلر می‌خواهد، سلر گزینه‌ی «تمایل به ارائه‌ی دسترسی ندارید؟» را انتخاب می‌کند.

اتصال به پنل مجازی

سلر پس از انتخاب این گزینه با صفحه‌ی زیر روبرو خواهد شد و وقتی نام فروشگاه خود را وارد و روی دکمه قرمز رنگ پایین آن کلیک کند، پنل مجازی او در سلریار ساخته می‌شود.

اتصال به پنل مجازی

با پذیرفتن شرایط و تایید، عملیات به پایان خواهد رسید.

ثبت نهایی پنل مجازی

تایید پنل مجازی، فروشگاه را در کنار سایر پنل‌های فروش قرار می‌دهد. پنل هر کانال فروش با رنگ خاصی مشخص شده است. به طور مثال پنل دیجی‌کالا با رنگ قرمز و پنل فروشگاه شخصی با رنگ نارنجی مشخص می‌شود.

کانال های فروش

کاربر پنل مجازی امکان دسترسی به امکانات مهمی از سلریار مثل رقابت بای‌باکس، محموله‌ بستن یا ایجاد تغییر مستقیم در پنل دیجی‌کالای خود را ندارد. گرچه می‌تواند با بارگذاری فایل محصولات خود را به صورت محدود پردازش یا ویرایش کند و از محصولات/سفارشات گزارش بگیرد.
سلر برای پردازش فایل می‌تواند این فایل‌ها را در پنل سلریار بارگذاری کند:

 • به‌روزرسانی دسته‌ای
 • سفارشات تاییدشده
 • سفارشات نهایی‌شده
 • گزارش انبار
 • صورتحساب‌های مالی
 • محموله
 • ارسال توسط فروشنده

سلریار بعد از دریافت این فایل‌ها، فایل خروجی فروشنده را در قالب فایل اکسل، PDF یا فایل مناسب دیجی‌‎کالا تحویل می‌دهد.
هرچند، چون سلر با پنل مجازی کار می‌کند، تغییرات به طور خودکار در پنل دیجی‌کالای او اعمال نمی‌شوند و خودش باید فایل خروجی را در پنل دیجی‌کالا یا وردپرس که فروشگاه شخصی‌اش است بارگذاری کند.

فایل‌های مجاز در پنل سلریار

 • فایل تنوع دیجی‌کالا
 • فایل سفارشات دیجی‌کالا
 • فایل مالی دیجی‌کالا
 • فایل محصولات اسنپ

در کنار این امور، دسترسی به آکادمی برای آموزش تجارت آنلاین و آشنایی بیشتر با سلریار نیز در پنل مجازی ممکن و رایگان است.
کاربر آفلاین در پنل مجازی امکان مدیریت محصولات، پیگیری سفارشات و… را ندارد و فقط می‌تواند فایل‌هایش را پردازش کند. ضمن اینکه تغییرات در پنل دیجی‌کالا ثبت نمی‌شود.

این که سلریار قابلیت اتصال چندکاناله و چندپنله دارد یعنی چه؟

یادتان هست کمی بالاتر کانال فروش را تعریف کردیم؟
هر سلر برای شروع کسب‌وکار خود در کانال‌های فروش متعدد نیازمند ایجاد یک پنل فروش است تا تنوع، موجودی و قیمت‌گذاری محصولات خود را آنجا مدیریت کند. این کارها چه زمانی خیلی سخت می‌شوند؟
وقتی فروشنده تصمیم می‌گیرد در کانال‌های فروش مختلف به فروش محصول بپردازد، طبیعی‌ست که هر بار باید عملیات قیمت‌گذاری و مدیریت محصولات را جداجدا در هر مارکت‌پلیس انجام دهد.
پنل سلریار برای شما فروشندگان قابلیتی ایجاد کرده است که می‌توانید کانال‌های مختلف فروش خود را همزمان به پنل اضافه کنید. اتصال چندکاناله تازه اول ماجراست. اگر در هر کانال فروش، چند پنل فروش محصول داشته باشید، به طور مثال یک فروشگاه لوازم‌التحریر و یک فروشگاه لوازم جانبی موبایل در دیجی‌کالا، می‌توانید با اتصال هر دو پنل به داشبورد سلریار، از ابزارهای مدیریت چندپنله‌ی سلریار نیز برخوردار شوید.
با استفاده از اتصال چندکاناله/پنله در سلریار، می‌توانید به جای آنکه برای مدیریت هر پنل در هر کانال فروش زمانی مجزا اختصاص دهید، تمام پنل‌های فروش را در هر مارکت‌پلیس به شکل همزمان مدیریت کنید. قیمت‌گذاری محصولات مشابه و یکپارچه‌سازی موجودی در هر کانال، رقابت بای‌باکس و مدیریت پنل‌ها را خودکار کنید و کمی به خودتان استراحت بدهید.

احراز مالکیت یا مدیریت سطح دسترسی

مهم‌ترین هدف هر فروشنده‌ی آنلاین بعد از افزایش فروش و سود بیشتر در کسب‌وکار، محافظت از اطلاعات شخصی‌ حساب کاربری‌اش است. سلریار تمام تلاش خود را برای در نظر گرفتن این مهم به کار بسته است و با احراز مالکیت پنل امنیت داده‌های شخصی کاربر را تضمین می‌کند.
کاربر پس از افزودن پنل فروش به سلریار، در مرحله‌ی سوم منتظر دریافت پیامک کد احراز مالکیت پنل از سوی سلریار می‌شود و با وارد کردن کد مالکیت پنل خود را تایید می‌کند. در این صورت سلریار مطمئن می‌شود شخصی که کد OTP را دریافت می‌کند همان صاحب پنل یا شخصی است که از طرف مالک اجازه‌ی انجام ویرایش، رصد اطلاعات مالی و… را دارد؛ و بنابراین اطلاعات مهم را تنها و تنها شخص مالک در اختیار دارد.
در حقیقت، برای آنکه ویرایش جزئیات پنل مجاز باشد، لازم است کاربر کدی را که هنگام ثبت نام برای مالک پنل ارسال شده است در اختیار داشته باشد. توضیحات بیشتر درباره‌ی احراز مالکیت در پنل سلریار را می‌توانید در این مقاله‌ مطالعه کنید.

حذف کانال

اگر بخواهید به هر دلیل کانال فروش خود را حذف کنید، مسیر پیچیده‌ای را نباید طی کنید. در قسمت کانال فروش سلریار، پایین کادری که دربردارنده‌ی اطلاعات عام پنل فروش است گزینه‌ی حذف کانال قرار دارد.

کانال فروش

با کلیک روی این گزینه سلریار از شما سوالی خواهد کرد: آیا از تصمیم خود اطمینان دارید؟ اگر پاسخ شما مثبت باشد با کلیک روی «بله» می‌توانید پنل خود را حذف کنید.
نکته‌ی قابل ذکر اینجاست که پس از حذف کانال فروش، ذره‌ای از اطلاعات سلر نزد سلریار باقی نخواهد ماند.

همچنین اگر فروشنده تصمیم گرفت پنل خود را دوباره به سلریار متصل کند، لازم است تمام مراحل را دوباره تکرار کند.