مبحث کانال فروش در پنل سلریار را پیش‌تر بررسی کردیم. نوبتی هم باشد نوبت صفحه‌ی مدیریت محصولات است. مدیریت محصولات بخش گسترده‌ای از پنل سلریار را تشکیل می‌دهد و بخش بزرگی از فعالیت‌های سلر را شامل می‌شود.

خدمات صفحه‌ی مدیریت محصولات چیست؟

در این صفحه سلر علاوه‌ بر کنترل موجودی  و قیمت‌گذاری، امکان مدیریت تنوع‌ها، جستجوی محصولات، ویرایش و به‌روزرسانی محصول و تنوع آن را نیز پیدا می‌کند.
مقاله‌ی پیش رو تصمیم دارد صفحه‌ی مدیریت محصولات را برای شما بشکافد و روش استفاده از هر ابزار را گام به گام توضیح دهد.

جستجو و فیلتر در سلریار

جستجو و فیلترها

در این قسمت از پنل سلریار فروشنده فرصت دارد محصولات را در وضعیت دلخواه خودش جستجو و ویرایش کند. مجموعه‌ی گوناگونی از فیلترها برای این ترتیب‌بندی‌ها در نظر گرفته شده است تا کاربر بتواند مدیریت محصولات خود را در صفحه‌ی واریانت بهتر انجام دهد. جالب اینجاست که خود دیجی‌کالا هم این تنوع فیلتر را در اختیار کاربران خود قرار نداده است. در ادامه فیلترها را برای شما برشمرده و هر کدام را برایتان تعریف خواهیم کرد.

فیلترهای سلریار

از سمت راست و بالای صفحه می‌توانید محصولی را که به دنبال آن هستید براساس عنوان، کد محصول، کد تنوع یا کد فروشنده انتخاب کنید. سپس در قسمت جستجو (باکس سمت چپ) عبارت موردنظر برای گزینه‌ی انتخابی در باکس سمت راست را می‌نویسید و محصول موردنظر را برای مشاهده یا اعمال تغییرات پیدا می‌کنید.

جستجو و فیلتر

فروشندگان می‌توانند خصوصیات کالای موردنظر را با گزینه‌هایی که صفحه‌ی مدیریت محصولات در اختیارشان قرار داده است انتخاب کنند و محصول را به راحتی بیابند. پیش از توضیح موارد، این نکته قابل‌ذکر است که در تمام فیلترها گزینه‌ی «همه» وجود دارد. سلر می‌تواند فقط فاکتورهای موردنظر خود را تنظیم کند و بقیه‌ی فیلترها را در حالت همه رها کند.

چه فیلترهایی در پنل سلریار وجود دارند؟

 • وضعیت کالا

محصول به طور کلی دو وضعیت می‌تواند داشته باشد؛ یا فعال است یا غیرفعال.
کالای فعال محصولی است که موجودی آن بیشتر از صفر است، مشتری می‌تواند آن را سفارش دهد و مارکت‌پلیس این کالا را در نتیجه‌ی جستجوها نمایش می‌دهد.
کالای غیرفعال محصولی است که موجودی آن صفر یا بیشتر است اما مشتری نمی‌تواند آن را سفارش دهد. یعنی فروشنده به هر دلیلی امکان فروش این کالا را ندارد و بنابراین مارکت‌پلیس کالای موردنظر را در نتیجه‌ی جستجوها نمایش نمی‌دهد.

 • وضعیت بای‌باکس

فروشنده می‌تواند برای فیلتر کالاهای برنده‌ی بای‌باکس گزینه‌ی برنده و برای کالاهای بازنده‌ی بای‌باکس گزینه‌ی بدون بای‌باکس را انتخاب کند.
شاید سلر وضعیت کالا را در بای‌باکس فراموش کرده باشد. بنابراین با انتخاب گزینه‌ی «همه» کالای موردنظر خودش را فارغ از مشخص کردن وضعیت بای‌باکس می‌یابد.

 • شرایط قیمت کالا

قیمت کالا می‌تواند شامل تخفیف هوشمند (پروموشن) یا شگفت‌انگیز باشد.
تخفیف هوشمند یا پروموشن تخفیفی است که اول سلر آن را اعمال می‌کند. سپس سیستم مارکت‌پلیس تخفیف را بر کالاها اجرا می‌کند.
پروموشن‌های متعددی در میان پروموشن‌های مجاز با توجه به شرایط زمانی و قیمتی به طور خودکار شرکت داده می‌شوند.
در تخفیف شگفت‌انگیز سلر کالایی را با تعداد و قیمت مشخص برای قرار گرفتن در فروش شگفت‌انگیز به مارکت‌پلیس پیشنهاد می‌کند. این کالا‌ها طی یک روند انسانی و کامپیوتری بررسی و انتخاب می‌شوند یا نمی‌شوند. اما اگر کالایی در فروش شگفت‌انگیز برگزیده شود، سلر برنده‌ برای مدت‌زمان مشخصی تنها فروشنده‌ی این کالا خواهد بود.

 • ارسال توسط

ممکن است مارکت‌پلیس ارسال کالا را انجام دهد یا خود فروشنده وظیفه‌ی ارسال محصول را بر عهده بگیرد.

 • وضعیت موجودی کالا

یک محصول می‌تواند در انبار فروشنده یا مارکت‌پلیس موجود یا ناموجود باشد.

 •  رقابت برای بای‌باکس

اینجا کالاهایی وجود دارند که ربات سلریار رقابت در بای‌باکس را باری آنها بر عهده گرفته است. ربات برای کالاهای بدون رقابت فعالیتی نمی‌کند.

 • وضعیت رقبا

وضعیت رقبا نشان می‌دهد آیا فروشنده‌ی دیگری نیز کالای موردنظر را می‌فروشد یا نه؟

شما در نهایت می‌توانید باکس جستجو در مطالب آرشیوشده را نیز انتخاب و روی گزینه‌ی جستجو کلیک کنید. سیستم با توجه به فیلترهای اعمال‌شده توسط سلر کالا را جستجو می‌کند و به این شکل نمایش می‌دهد. البته کاربر تعداد نتایج جستجوشده را نیز در قالب نواری سبزرنگ خواهد دید. این پنجره از دو تب تشکیل شده است.
اولین تب اطلاعات کلی کالا را نمایش می‌دهد.

اطلاعات کلی کالا

اطلاعات کلی کالا شامل چه مواردی است؟

در بالای صفحه در کنار دسته‌بندی محصول، قیمت اصلی و قیمت تخفیف‌خورده‌ی آن را می‌توان مشاهده کرد.
همچنین می‌توان دید محصول فعال است یا نه.
DKP همان کد محصول است که دیجی‌کالا برای هر محصول در نظر گرفته است.
DKPC یا کد تنوع، کدی یکتاست که تنها به تنوع خاصی از یک محصول اشاره دارد.
موارد دیگری همچون موجودی قابل‌ فروش کالا، موجودی در انبار دیجی‌کالا و فروشنده و نحوه‌ی ارسال کالا از دیگر اطلاعاتی هستند که فروشنده از این صفحه دریافت می‌کند. کاربر همچنین می‌تواند تاریخ آخرین به‌روزرسانی را در پایین/چپ صفحه مشاهده کند.

اطلاعات قیمتی کالا را از کجا دریافت کنیم؟

دومین تب اطلاعاتی درباره‌ی قیمت کالا در اختیار سلر قرار می‌دهد.

اطلاعات قیمتی کالا

این قسمت یک گزارش کوتاه از مبالغی است که سلر در فرایند فروش با آنها سر و کار دارد. خود دیجی‌کالا هم چنین گزارش دقیق و باجزئیاتی از موارد مالی سلر نمی‌دهد. این گزارش شامل هزینه‌های زیر است:

 • قیمت برنده‌ی بای‌باکس
 • متوسط تخفیف
 • هزینه کمیسیون
 • هزینه پردازش و ارسال
 • تخمین مبلغ دریافتی
 • تخمین سود
  به علاوه، این جدول سایر هزینه‌هایی را که از سلر کسر می‌شود نیز نمایش می‌دهد. سلریار هزینه‌ی کمیسیون و پردازش و ارسال را تقریبا محاسبه و ارائه می‌کند. سلر در این بخش می‌تواند داده‌های خود را مشاهده، ویرایش یا به‌روزرسانی کند.
  با به‌روزرسانی یا ویرایش، سیستم پس از دریافت قیمت خرید و قیمت فروش، درصد تخفیف میزان سود سلر را تخمین می‌زند تا سلر اطلاعی تقریبی از سود فروش خود در دست داشته باشد.

اطلاعات قیمتی کالا

گزارش رقابت بای‌باکس را از کجا بگیریم؟

دومین تب از بخش جستجو و فیلتر محصول، گزارش رقابت بای‌باکس را به سلر نشان می‌دهد.
پس از لود شدن کاربر با جدول زیر مواجه خواهد شد.

رقابت بای باکس

اینجا سلریار تاریخ، زمان، تعداد رقبا و میزان دفعاتی که ربات بای‌باکس برای سلر رقابت کرده است را با جزئیات در اختیار فروشنده قرار می‌دهد.
فروشنده ممکن است در رقابت بای‌باکس برای یک کالا، باکس اصلی را برنده شده باشد.
شاید سلریار تنوع خاصی از یک کالا را در رقابت بای‌باکس، برنده‌ی باکس تنوع کند.
این احتمال هم وجود دارد که کالا در رقابت بای‌باکس برنده نشده باشد. برنده نشدن در رقابت بای‌باکس تا حد زیادی به قیمت‌گذاری و استراتژی فروش سلر وقیمت‌گذاری رقبا مربوط است.
مبحثی که در ادامه‌ی توضیح مدیریت محصولات حتما به تشریح و آموزش آن خواهیم پرداخت.

جستجو و فیلتر در سلریار

آنچه سلریار سعی در انجام دادن آن دارد، شفاف‌سازی و تسهیل این فرایندها برای فروشندگان آنلاین است. کسی که با هدف موفقیت در فروش وارد رقابت مارکت‌پلیس می‌شود، باید زیر و بم پنل فروش خود در بازارگاه را بداند، شکی در این نیست. اما ابهام‌ها و پیچیدگی‌های پنل فروش به نوعی سیاست مارکت‌پلیس‌ها در تعامل با فروشندگان آنلاین است. بنابراین انتخاب سلریار به عنوان دستیاری که همیشه در تیم شماست و تلاش می‌کند هر نقطه‌ی تاریکی را روشن کند، می‌تواند در فرایند فروش آنلاین یاریگر سلرها باشد.

این مقاله موارد قابل مشاهده و درسنامه‌ی بعدی شامل موارد قابل اجراست؛ به‌روزرسانی تکی یا کلی محصولات، تغییرات و و یرایش اطلاعات محصول، تنظیم رقابت بای‌باکس و شرکت در رقابت به کمک ربات.
تمام آنچه خواندید تنها بخش کوچکی از خدماتی است که فروشنده در پنل سلریار دریافت می‌کند. در ادامه با قسمت‌های دیگر پنل نیز آشنا خواهید شد.