آکادمی سلریار
آموزش فروش آنلاین
< پیشخوان

 

آیا شما هم مدت‌هاست قصد دارید محصولی در مارکت‌پلیسی مانند دیجی‌کالا بفروشید و نمی‌دانید از کجا شروع کنید؟ آیا بودجه‌ی کافی برای ساخت برند اختصاصی خود ندارید؟ یک روش بسیار مناسب برای شروع فروش در مارکت‌پلیس، استراتژی آربیتراژ خرده‌فروشی است.

می‌توانید این کار را با هر مقدار سرمایه که دارید شروع کنید؛ حتی نیازی نیست برای این کار پا توی فروشگاهی بگذارید!

این درس‌نامه از سلریار را بخوانید تا با استراتژی خرده‌فروشی آربیتراژ آشنا شوید.

استراتژی خرده‌فروشی آربیتراژ چیست؟

آربیتراژ استراتژی بهره‌بردن از تفاوت قیمت بین یک یا چند مارکت، یا به بیان دیگر فروش مجدد یک محصول است.

در این مورد، آربیتراژ به معنای خرید محصولات تخفیف‌خورده از خرده‌فروشان، و فروش مجدد آن در مارکت‌پلیس است.

بیایید مثال بزنیم؛ فرض کنید محصولی را با قیمت ۵ هزار تومان در یک فروشگاه پیدا می‌کنید، و به قیمت ۲۰ هزار تومان در دیجی‌کالا می‌فروشید. معامله‌ی خوبی است، این‌طور نیست؟

برخی از فروشنده‌ها نیز محصولات را به صورت آنلاین پیدا کرده و پس از خریداری، در دیجی‌کالا می‌فروشند؛ اصل قضیه تغییری نمی‌کند: ارزان بخرید، گران بفروشید.

خرده‌فروشی آربیتراژ چه تفاوتی با دیگر استراتژی‌های فروش دارد؟

 • لیبل اختصاصی:

  در این استراتژی، شما برند اختصاصی خود را می‌سازید و از محصولات موجود در بازار استفاده می‌کنید. این استراتژی برای شروع نیاز به سرمایه‌ی اولیه دارد و کمی گران‌تر خواهد بود.

 • عمده‌فروشی:

  در این استراتژی شما محصولاتی را به صورت عمده از یک تامین‌کننده می‌خرید و به صورت آنلاین یا خرده‌فروشی در مارکت‌پلیس می‌فروشید. عمده‌فروشی استراتژی مناسبی است و شما می‌توانید در فواصل زمانی محصولات خود را تغییر دهید. البته این استراتژی نیز برای شروع نیاز به سرمایه‌ی اولیه دارد.

 • دراپ‌شیپینگ:

  در این استراتژی شما محصول را بلافاصله پس از ثبت سفارش توسط مشتری خریداری می‌کنید و تامین‌کننده نیز به صورت مستقیم محصول را برای مشتری ارسال می‌کند.

 • دست‌سازه‌ها:

  در این استراتژی شما محصولی را به فروش می‌رسانید که خودتان تولید کرده‌اید و تنها تامین‌کننده‌ی آن محسوب می‌شوید.

چرا باید آربیتراژ را انتخاب کنید؟

 • هزینه‌ی اولیه‌ی کمتر ؛

  بر اساس مطالعات انجام‌شده، فروشندگان آربیتراژ بسیار کمتر از فروشندگان لیبل اختصاصی سرمایه‌ی اولیه وارد کسب‌وکار خود کرده‌اند.

 • سرعت شروع بیشتر ؛

  از هر ۵ فروشنده‌ی آربیتراژ، ۲ نفر اظهار می‌کند که برای شروع کسب‌وکار خود به کمتر از ۶ هفته زمان نیاز داشته است.

 

اگر در حال حاضر محصولی برای فروش یا سرمایه‌ی کافی برای آغاز کار خود ندارید، آربیتراژ روشی کم‌خطر و عالی برای آغاز کار در مارکت‌پلیس است.

از طرف دیگر، از طریق استراتژی آربیتراژ می‌توانید کسب‌وکار خود را گسترش داده و استراتژی‌های دیگر را نیز امتحان کنید.

 • ۳۸٪ فروشندگان آربیتراژ، کسب‌وکار عمده‌فروشی نیز دارند.
 • ۳۰٪ از آن‌ها فروشنده‌ی لیبل اختصاصی نیز هستند.
 • ۱۱٪ از فروشندگانی که مشغول فروش آربیتراژ هستند، دراپ‌شیپینگ هم انجام می‌دهند.
 • ۶٪ از آن‌ها نیز محصولات دست‌سازه‌ی خود را هم می‌فروشند.

 

آربیتراژ آنلاین و آربیتراژ آفلاین

استراتژی فروش آربیتراژ به دو صورت آنلاین و آفلاین انجام می‌گیرد. بیایید ابتدا شکل آفلاین آن را بررسی کنیم:

 • آربیتراژ آفلاین

برای این کار، لازم است موبایل خود را بردارید و به فروشگاه‌گردی بروید!

ابتدا محصولی که می‌خواهید بفروشید را مشخص کنید. پس از تعیین هدف، سراغ فروشگاه‌های اطراف بروید و آن‌هایی که محصول موردنظر شما را دارند بررسی کنید.

کمترین قیمت را در میان آن‌ها پیدا کنید و از محصولات محتوا تهیه کنید.

تصاویر و توضیحات تهیه‌شده را در پنل خود در مارکت‌پلیس بارگذاری کنید. پس از این‌که سفارشی از سمت مشتریان ثبت شد، حالا وقت آن است محصول را خریداری کرده و از طریق سرویس‌های ارسال محصول مارکت‌پلیس برای وی بفرستید.

شما بدون آن‌که محصولی را خریده و انبار کرده باشید، آن را فروخته‌اید و از تفاوت قیمت میان فروشگاه‌ها سود خود را تامین کرده‌اید.

 

 • آربیتراژ آنلاین

آربیتراژ آنلاین نیز دقیقاً به همین روش کار می‌کند، و تنها تفاوت آن‌ها این است که برای تامین محصول به جای آن‌که در راهروهای فروشگاه‌ها بچرخید، وبسایت‌های خرده‌فروشی را جست‌وجو می‌کنید. در این روش حتی نیازی نیست خانه را برای تهیه‌ی محصول ترک کنید!

هنگامی که سفارشی برای شما ثبت می‌شود، می‌توانید آن را بخرید و پس از آماده‌سازی و بسته‌بندی مناسب، از طریق ارسال به انبار مارکت‌پلیس برای مشتری خود بفرستید.

ترفندهایی برای موفقیت در آربیتراژ

 • صبور باشید! گشت‌وگذار در فروشگاه‌ها و ثبت اطلاعات محصولات یکی پس از دیگری، ممکن است کار طاقت‌فرسایی باشد و شما را خسته کند. تازه اگر نتوانید محصولی با سوددهی بالا پیدا کنید ممکن است ناامید‌کننده هم باشد. پا پس نکشید! در نهایت محصولی پیدا خواهید کرد که شما را به سود خواهد رساند.
 • تصمیمات خود برای خرید محصولات را بر مبنای دیتاهای جمع‌آوری‌شده از محصولات پرطرفدار اتخاذ کنید. حواستان باشد محصولی نخرید که نمی‌توانید آن را بفروشید!
 • قیمت‌ها ممکن است متغیر باشند؛ ممکن است صبح بیدار شوید و ببینید یکی از رقبا قیمت محصولش را بسیار پایین آورده تا برنده‌ی بای‌باکس شود. به همین علت قیمت‌ها نهایی نیستند و لزوماً شما را به سود نمی‌رسانند. بهتر است پیش از قیمت‌گذاری تاریخچه‌ی قیمت‌های یک محصول را بررسی کنید.
 • با سرمایه‌ی کم شروع کنید تا در این پروسه کاملاً جا بیفتید. پیش از غرق شدن در این فرایند و اختصاص سرمایه‌ی زیاد به آن، با سرمایه‌ی کم شروع کنید تا دانش خوبی از تامین، لیستینگ، ارسال، قیمت‌گذاری و… به دست آورید.
 • برخلاف لیبل اختصاصی که در آن شما تنها فروشنده‌ی محصول خود هستید، اگر از آربیتراژ استفاده کنید، باید بر سر تصرف بای‌باکس با رقبای بسیاری بجنگید.