آکادمی سلریار
آموزش فروش آنلاین
< پیشخوان

استراتژی دراپ شیپینگ

استراتژی فروش دراپ‌شیپینگ

در درس‌نامه‌های قبلی اشاره کردیم که می‌توان بدون پول و سرمایه‌ی اولیه نیز در مارکت‌پلیس فروشنده شد. چند استراتژی را معرفی کردیم و مزایا و معایب هرکدام را بررسی کردیم.

در این مقاله می‌خواهیم درباره‌ی یکی دیگر از راه‌های فروش بدون نیاز به سرمایه صحبت، و موقعیت‌های مناسب برای پول درآوردن از طریق آن را بررسی کنیم.

آیا شما هم به دنبال راهی می‌گردید که بدون نیاز به زمان و سرمایه‌ی زیاد بتوان از طریق آن کسب درآمد کرد؟ پس راه را درست آمده‌اید! استراتژی فروش دراپ‌شیپینگ مخصوص شماست.

اگر از یک متخصص فروش در بازار تجارت آنلاین بپرسید از چه راهی می‌توان آسان درآمد کسب کرد و به سود رسید، به احتمال زیاد به شما دراپ‌شیپینگ را معرفی خواهد کرد.

در این مقاله این موضوعات را بررسی خواهیم کرد:

 • نحوه‌ی استفاده از استراتژی دراپ‌شیپینگ
 • مزایا و معایب دراپ‌شیپینگ
 • پنج ترفند برای موفقیت در دراپ‌شیپینگ

 

دراپ‌شیپینگ چگونه کار می‌کند؟

دراپ‌شیپینگ یک روش تجارت آنلاین است که در آن فروشنده از طرف یک تامین‌کننده، تولیدکننده یا توزیع‌کننده سفارش را ثبت می‌کند. سپس، هنگامی که مشتری محصول را می‌خرد، فروشنده از طریق آن تامین‌کننده سفارش را ثبت و ارسال می‌کند.

در اغلب موارد، فروشندگان دراپ‌شیپینگ محصولات فروخته‌شده را به جای محصولات خود می‌فروشند و مصرف‌کننده به هیچ‌وجه باخبر نمی‌شود که کالا را مستقیماً از طریق تولیدکننده دریافت کرده است. این استراتژی در فروشگاه‌های مشهوری چون آمازون، ای‌بی، علی‌بابا و… کاملاً مرسوم است.

هرچند که ممکن است کمی پیچیده به نظر برسد، اما می‌خواهیم در این مقاله به شما آموزش بدهیم چطور می‌توانید از این طریق کسب‌وکار خود را رونق ببخشید.

مراحل دراپ‌شیپینگ

 • ابتدا مشتریان از طریق مارکت‌پلیس سفارش خود را ثبت می‌کنند و محصولی را که شما در مارکت‌پلیس بارگذاری کرده‌اید، می‌خرند.
 • سپس، هنگامی که فرایند پرداخت کامل شد و هزینه را در واقع از طریق بازارگاه دریافت کردید، محصول را مستقیماً از تامین‌کننده خریداری می‌کند و اطلاعات ارسال مشتری را وارد می‌کنید.
 • در آخر، تامین‌کننده محصول را مستقیماً برای خریدار ارسال می‌کند و محصول به دست مشتری می‌رسد.

در نظر داشته باشید این استراتژی در مارکت‌پلیسی چون آمازون قوانین مشخصی دارد؛ در واقع شما نمی‌توانید محصول را مستقیماً با بسته‌بندی و برند تامین‌کننده برای خریدار بفرستید و در صورتی‌که این قانون را رعایت نکنید، حساب کاربری شما مسدود خواهد شد. همچین به بازه‌های تسویه‌ از سوی بازارگاه و گرفتن پول‌تان دقت کنید.

دراپ‌شیپینگ پرینت درخواستی

یکی از روش‌های محبوب دراپ‌شیپینگ، پرینت محصولات در زمان ثبت سفارش توسط مشتری است.

در این روش می‌توانید بدون نیاز به انبارداری، محصولاتی مانند تی‌شرت، ماگ، پوستر و حتی کتاب‌های مختلف را تبلیغ کنید. سپس، بعد از این‌ که مشتری سفارش خود را ثبت می‌کند، تامین‌کننده محصول را برای شما چاپ و برای مشتری ارسال می‌کند.

دراپ‌شیپینگ با دیگر استراتژی‌های فروش چه تفاوتی دارد؟

دراپ‌شیپینگ یکی از چندین روش شروع یک کسب‌وکار در مارکت‌پلیس است. روش‌های محبوب دیگری نیز برای کسب درآمد وجود دارند که لیبل اختصاصی و عمده‌فروشی دو نمونه از آن‌ها هستند.

در روش عمده‌فروشی، شما محصولات را به صورت عمده از یک تامین‌کننده خریداری می‌کنید و به یک عمده‌فروش دیگر می‌فروشید؛ یا خودتان بعنوان یک توزیع‌کننده در بازار پخش می‌کنید.

در روش لیبل اختصاصی نیز، شما محصولات را خریداری می‌کنید و پس از اختصاصی‌سازی با برند و لوگوی خودتان، در بازار می‌فروشید.

با این حال، استراتژی دراپ‌شیپینگ نسبت به این دو استراتژی مزایای زیادی دارد. بیایید چند نمونه از این مزیت‌ها را بررسی کنیم.

 • هزینه‌های اولیه‌ی کم‌تر

برخلاف دیگر روش‌های محبوب تجارت آنلاین مانند لیبل اختصاصی و عمده‌فروشی، استراتژی دراپ‌شیپینگ برای شروع نیازی به سرمایه‌ی زیاد و انبار ندارد. در عوض، هنگامی که هزینه‌ی سفارش را از مصرف‌کننده دریافت کردید، بخشی از آن را به خرید محصول از تامین‌کننده و ارسال مستقیم آن به خریدار اختصاص می‌دهید.

 • راه‌اندازی سریع‌تر

از آن‌جا که استراتژی دراپ‌شیپینگ برای آغاز نیازی به انبار اختصاصی ندارد، راه‌اندازی آن سریع‌تر و آسان‌تر است. در واقع نیازی ندارید منتظر بمانید تا تامین‌کننده محصولات را برای شما بفرستد و آن‌ها را دپو کنید. تنها چیزی که احتیاج دارید، ثبت سفارش از جانب فروشنده است!

 • فرآیند فروش خودکار

اپلیکیشن‌های بسیاری برای بهبود فرایند خرید و فروش دراپ‌شیپینگ وجود دارند؛ این برنامه‌ها به شما این امکان را می‌دهند که بدون نیاز به اختصاص زمانی طولانی به کسب‌وکار خود، درآمد خوبی کسب کنید.

معایب استراتژی فروش دراپ‌شیپینگ

طبیعتاً مانند هر استراتژی دیگری، دراپ‌شیپینگ نیز در کنار مزایایی که دارد، معایب زیادی نیز دارد. بیایید این معایب را با هم بررسی کنیم.

 • رقابت گسترده

از آن‌جا که هزینه‌های شروع کسب‌وکار دراپ‌شیپینگ پایین است، رقابت در آن می‌تواند بسیار تنگاتنگ باشد. علاوه بر آن، مطمئناً فروشنده‌های بسیاری وجود دارند که دقیقاً همان محصولی را می‌فروشند که شما برای فروش بارگذاری کرده‌اید.

در چنین موقعیتی قیمت تنها شاخصه‌ای است که می‌توانید برای پیروزی در این رقابت تغییر دهید. به همین علت، ممکن است این رقابت باعث شود شما برای فروش بیشتر قیمت بسیار کمتری در نظر بگیرید و ضرر کنید.

 • ارسال دیرتر

اغلب محصولاتی که از طریق دراپ‌شیپینگ ثبت شده‌اند، توسط تامین‌کننده ارسال می‌شوند.

در چنین موقعیتی اگر تامین‌کننده فاصله‌ی زیادی با مشتری داشته باشد، ارسال می‌تواند زمان بیشتری ببرد و محصول دیرتر به دست مشتریان برسد.

 • نبود امکان کنترل روی کیفیت محصول

از آن‌جا که کالاها مستقیماً به خریدار ارسال می‌شوند، امکان بازبینی و کنترل کیفیت محصول برای شما وجود ندارد.

کالاها در چنین موقعیتی مسافتی طولانی را طی می‌کنند و ممکن است در مسیر آسیب‌های زیادی ببینند.

ترفندهای موفقیت در دراپ‌شیپینگ

همچنان به نظرتان استراتژی راحتی می‌آید، اینطور نیست؟

البته که همین‌طور است؛ این استراتژی شروع آسانی دارد. اما باید در نظر داشته باشید موفقیت در آن نیازمند تلاش و کوشش است و نیاز به مراقبت و پیگیری دارد. در ادامه چند ترفند برای افزایش امکان موفقیت در این استراتژی را با هم بررسی می‌کنیم:

 • محصول خود را تبلیغ کنید

برای افزایش و بالا بردن فروش خود، از تبلیغات مارکت‌پلیس استفاده کنید.

برای مثال، دیجی‌کالا امکان تبلیغات محصول را برای شما فراهم کرده و می‌توانید از طریق تبلیغات کلیکی و شرکت در کمپین‌های مناسبتی دیجی‌کالا، فروش خود را بالاتر برده و در میان رقبا بدرخشید.

 • حواستان به مشتریان باشد

هنگامی که از این استراتژی برای فروش استفاده می‌کنید، در واقع بخش زیادی از فرایند خرید را از دور نظارت می‌کنید. تنها چیزی که لازم است روی آن تمرکز کنید، دریافت محصول توسط مشتریان و رضایت آن‌ها از فرایند خرید است.

پس لازم است بیشتر زمانی که به کسب‌وکار خود اختصاص می‌دهید، مربوط به بخش خدمات مشتریان و جلب رضایت آن‌ها باشد. این مسئله می‌تواند به شما در دریافت بازخوردهای مثبت از جانب آن‌ها و بهبود کسب‌وکار شما کمک کند.

 • روی برند خود تمرکز کنید

همان‌طور که پیش‌تر گفتیم، در این مسابقه شما کنترلی روی کیفیت کالای نهایی ندارید و تنها چیزی که برایتان باقی می‌ماند، اعتبار شماست.

سعی کنید برند خود را بهبود بخشیده و برای معروفیت و محبوبیت آن تلاش کنید. در چنین موقعیتی، فروشندگان ترجیح می‌دهند در میان رقبا با محصولات یکسان شما را انتخاب کنند، حتی اگر قیمتی که پیشنهاد می‌دهید بالاتر از دیگران باشد.

 • نمونه‌های محصول را بازبینی کنید

پیش از آن‌که محصول را در پنل خود بارگذاری کنید، از کیفیت چیزی که می‌خواهید بفروشید اطمینان حاصل کنید. بهتر است چند نمونه از محصول را سفارش دهید و کیفیت آن را بسنجید.

مواردی مانند نحوه‌ی ارسال سفارش، مدت زمان رسیدن بسته، شباهت محصول با تصاویر آن و… چیزهایی است که باید به آن‌ها دقت کنید.

 • تور بزرگ‌تری پهن کنید

از آن‌جا که برای شروع این کسب‌وکار نیازی به سرمایه‌ی اولیه ندارید، تور بزرگ‌تری پهن کرده و محصولات متنوعی بارگذاری کنید. ممکن است برخی از این محصولات شکست بخورند، اما تعداد زیادی از آن‌ها موفقیت‌آمیز خواهند بود.

در نهایت، عرضه یا همان فعال کردن کاتالوگ محصولاتیرا  که موفقیت‌آمیز بودند چند برابر، و محصولات ناموفق را از رده خارج کنید.

آماده‌اید دراپ‌شیپینگ را آغاز کنید؟

به نظر می‌رسد این درس‌نامه شما را برای شروع کسب‌وکار جدیدی آماده کرده باشد. اگر چنین است، همین امروز قوانین مارکت‌پلیسی که می‌خواهید فعالیت خود را در آن آغاز کنید بررسی و در صورت امکان کسب‌وکار خود را شروع کنید.