آکادمی سلریار
آموزش فروش آنلاین
< پیشخوان

استراتژی عمده فروشی

عمده‌فروشی یکی از استراتژی‌های فروشی است که می‌توان برای فروش آنلاین به کار گرفت. این استراتژی در اغلب پلتفرم‌های فروش آنلاین استفاده می‌شود. حتی در مارکت‌پلیسی به بزرگی آمازون نیز، بیش از ۲۶٪ فروشندگان از استراتژی فروش عمده‌فروشی استفاده می‌کنند.

عمده‌فروشی یا استراتژی فروش Wholesale، پروسه‌ی خرید محصولی به صورت عمده از یک برند، تولیدکننده یا تامین‌کننده و فروش مجدد آن به مصرف‌کنندگان است.

این استراتژی در فروش آنلاین کاربرد بسیاری دارد، اما لازم است پیش از به‌کارگیری آن، اصول اولیه‌ای را بدانید و به آن مسلط شوید. در این درس‌نامه از سلریار به مزایا و معایب این استراتژی نگاهی انداخته و قدم‌به‌قدم راه‌اندازی آن را بررسی می‌کنیم.

عمده‌فروشی در بازارگاه‌ها چگونه است؟

به طور کلی استراتژی فروش عمده در مارکت‌پلیس این چند مرحله را شامل می‌شود:

 • ایجاد حساب کاربری در مارکت‌پلیسی مانند دیجی‌کالا، اسنپ‌شاپ، باسلام یا…
 • یافتن محصولی پرتقاضا برای عرضه در پنل فروش
 • تامین کالا از تولیدکننده یا تامین‌کننده
 • ایجاد فهرست کالایی درست برای بالا بردن رنک برند در مقابل رقبا
 • عرضه و تبلیغ محصول
 • مدیریت و توسعه‌ی کسب‌وکار

برای به‌کارگیری هر کدام از استراتژی‌های فروش در مارکت‌پلیس، لازم است اصول اولیه‌ی راه‌اندازی کسب‌وکار را رعایت کنید.

این مسئله برای فروشندگان عمده‌فروش، ممکن است شامل دریافت مجوز عمده‌فروشی نیز باشد. بهتر است قوانین مارکت‌پلیس موردنظر را بررسی کرده و در صورت نیاز مجوز مربوطه را دریافت نمایید.

مثلا دیجی‌کالا بیزینس سرویسی‌ از دیجی‌کالا برای تامین عمده‌ کالاهاست.

استراتژی عمده‌فروشی چه تفاوتی با دیگر مدل‌های کسب‌وکار دارد؟

در نگاه اول ممکن است عمده‌فروشی از نظرتان شبیه به دیگر مدل‌های فروش در مارکت‌پلیس باشد. اما لازم است بدانید این استراتژی تفاوت‌های عمده‌ای با دیگر استراتژی‌های فروش که در درسنامه‌های دیگر سلریار به آن‌ها اشاره کرده‌ایم دارد.

عمده‌فروشی و آربیتراژ

آربیتراژ فرایند تامین و خرید کالای تخفیف‌دار از وبسایت‌های خرده‌فروش و فروش مجدد آن‌ها در مارکت‌پلیس است. مانند عمده‌فروشان، فروشنده‌های آربیتراژ نیز سراغ کالاهای برند می‌روند. اما بر خلاف آربیتراژ، عمده‌فروشان به جای خرده‌فروشی، محصولات را عمده خریداری می‌کنند.

علاوه بر آن، عمده‌فروشان با تامین‌کنندگان بر سر قیمت چانه می‌زنند و تخفیف می‌گیرند، این در حالی است که فروشندگان آربیتراژ مستقیماً به سراغ کالاهای تخفیف‌دار می‌روند.

عمده‌فروشی و لیبل اختصاصی

عمده‌فروشان سراغ محصولاتی می‌روند که برندهای ثبت‌شده‌ای دارند؛ در حالی‌که فروشندگان لیبل اختصاصی، محصولات را تحت برند خود به فروش می‌رسانند.

عمده‌فروشان به سبب این تفاوت، نیازی ندارند مجدداً لیستینگ یا همان فهرست و کاتالوگ جدیدی برای محصولات خود تعیین کنند. در عوض، تغییرات خود را روی لیستینگ یک محصولی که از قبل وجود دارد اعمال می‌کنند. از طرف دیگر، فروشندگان لیبل اختصاصی باید لیستینگ مخصوص خودشان را ایجاد کنند.

عمده‌فروشی و دراپ‌شیپینگ

فروشندگان دراپ‌شیپینگ کالاهای خود را در مارکت‌پلیس ثبت می‌کنند. سپس، هنگامی که خریداری سفارش خود را ثبت کرد، کالا را از تامین‌کننده خریداری کرده و تامین‌کننده کالا را از طرف آن‌ها برای خریدار ارسال می‌کند.

اما عمده‌فروشان مسئول ارسال و انبارداری محصولات خود هستند و باید کل این فرایند را مدیریت کنند.

چرا عمده بفروشیم؟

مزایا

 • تقاضای بازار

  می‌توانید برندهایی را بفروشید که مصرف‌کنندگان به دنبال آن‌ها هستند. این مسئله بار بازاریابی و مارکتینگ را از روی دوش شما برمی‌دارد.

 • شروع سریع

  پس از آربیتراژ، عمده‌فروشی آسان‌ترین و سریع‌ترین استراتژی فروش آنلاین است. حدود ۵۱٪ از عمده‌فروشان اظهار کرده‌اند که راه‌اندازی و پایه‌ریزی کسب‌وکارشان کمتر از ۶ هفته طول کشیده است.

 • سوددهی

  ۵۷٪ از عمده‌فروشان اظهار کرده‌اند که کمتر از سه ماه به سود رسیده‌اند؛ این در حالی است که ۶۵٪ فروشندگان لیبل اختصاصی ۶ ماه تا رسیدن به سود صبر کرده‌اند.

 • مقیاس‌پذیری

  می‌توانید تمرکز و زمان خود را به رشد و توسعه‌ی تیم خود برای مدیریت عملکردهای روزانه اختصاص دهید، و به فکر ایجاد برند و ساخت لیستینگ و دیگر چیزهایی که برای توسعه‌ی برند لازم است نباشید.

معایب

 • رقابت

  تقریباً تمام کالاهایی که دست روی آن‌ها می‌گذارید چندین و چند فروشنده‌ی دیگر هم دارند. از آن‌جا که تنها معیاری که برای رقابت دارید قیمت پایین‌تر است، ممکن است بعضی مواقع سود شما بسیار کمتر شود.

 • هزینه‌ی اولیه‌ی زیاد

  معمولاً عمده‌فروشی در ابتدا هزینه‌ی بالاتری دارد؛ زیرا شما مجبورید کالاهای زیادی را به صورت یک‌جا و عمده خریداری و انبارش کنید. این استراتژی سرمایه‌ی اولیه‌ی بیشتری از آربیتراژ و دراپ‌شیپینگ احتیاج دارد.

   

 • تحقیق

  وقت‌گیرترین وجهه‌ی عمده‌فروشی تحقیق کردن آن است. لازم است صدها نوع کالا را بررسی کنید و مطمئن شوید می‌توانید آن کالا را به بهترین قیمت از یک تامین‌کننده تامین کنید.

چگونه از طریق عمده‌فروشی  آنلاین در مارکت‌پلیس پول در بیاوریم؟

 • محصول خوبی برای فروش پیدا کنید

مطمئن شوید محصولی که انتخاب می‌کنید فروشنده‌ی لیبل اختصاصی ندارد و توسط خود مارکت‌پلیس نیز عرضه نمی‌شود. مارکت‌پلیس می‌تواند جا برای ضرر کردن بگذارد، به همین دلیل ممکن است پایین‌ترین قیمت ممکن را برای آن کالا تعیین کند و علاوه بر تصرف بای‌باکس، شانس فروش را هم از شما بگیرد!

از طرف دیگر، فروشندگان لیبل اختصاصی از قیمت‌گذاری دیگر تامین‌کنندگان بر روی محصولاتی که عرضه می‌کنند، ممانعت به عمل می‌آورند.

به دنبال برندهای شناخته‌شده باشید. نیازی نیست وقت خود را صرف تبلیغ برای یک برند ناشناخته کنید.

 • حساب کنید چقدر پول قرار است به جیب بزنید

مشخصاً شما هم از فروش در مارکت‌پلیس به دنبال سود هستید. بیایید با هم راه‌های محاسبه‌ی سود را بررسی کنیم.

 • قیمت را در محدوده‌ی بای‌باکس تعیین کنید

بای‌باکس جعبه‌ای است که محصول فروشنده‌ی برتر در آن قرار می‌گیرد و شانس فروش بالاتری دارد. قیمت تعیین‌شده در بای‌باکس قیمت معیار است و باید در نظر داشته باشید قیمتی که تعیین می‌کنید از آن بالاتر نباشد.

اگر قیمت شما بیش از ۲٪ از قیمت بای‌باکس کمتر باشد، سود شما کم خواهد بود.

 • حواستان به هزینه‌های جانبی محصول باشد

دیجی‌کالا بعنوان یک مارکت‌پلیس هزینه‌هایی جانبی بابت کمیسیون، انبارداری و هزینه‌هایی از این دست از شما دریافت می‌کند. این هزینه‌ها در فهرست گزارش‌های دیجی‌کالا شفاف نیستند؛ اما سلریار گزارش دقیقی از آن‌ها به شما ارائه و برداشتن قدم‌های بعدی و محاسبه‌ی سود و زیان را برای شما آسان‌تر می‌کند.

 • سوددهی را درست محاسبه کنید

در نهایت اگر پس از کسر هزینه‌های کمیسیون و خرید محصول، مبلغ نهایی شما عددی مثبت بود، تبریک می‌گوییم؛ شما سود کرده‌اید!

 • تامین‌کنندگان مناسب پیدا کنید

یافتن تامین‌کننده برای فروش عمده کمی با دیگر استراتژی‌ها متفاوت است. برای این استراتژی لازم است به جای تامین‌کنندگان خرده‌فروش، مستقیماً به سراغ صاحب برند بروید.

بله درست متوجه شدید! برای عمده‌فروشی، باید مستقیماً با صاحب کسب‌وکار تماس بگیرید. اگر تایید آن‌ها را گرفتید، حالا می‌توانید سفارش‌های خود را ثبت و به زودی فروش را آغاز کنید؛ در نظر داشته باشید برخی برندهای فعال لجستیکی هم می‌توانند فرایند ارسال به مارکت‌پلیس را برای شما انجام دهند.

همین امروز عمده‌فروش آنلاین شوید!

اگر می‌خواهید در مارکت‌پلیس بفروشید اما درگیر چرخه‌ی لیبل اختصاصی نشوید، عمده‌فروشی جایگزین مناسبی است. علاوه بر آن، سوددهی استراتژی عمده‌فروشی یک دوم استراتژی لیبل اختصاصی زمان می‌برد.

پس وقت را تلف نکنید! همین امروز با آموزه‌های سلریار سراغ استراتژی موردنظر خود بروید و به سود برسید.