آکادمی سلریار
آموزش فروشندگی دیجیکالا
< پیشخوان

انبار دیجیکالا

دیجی‌کالا در حال حاضر بزرگ‌ترین مارکت‌پلیس ایران است. این پلتفرم فروش آنلاین توانمندسازی کسب‌وکارهای کوچک ایرانی را مهم‌ترین مسئولیت اجتماعی خود عنوان و ادعا می‌کند که آن را در راس کار خود قرار داده است.

خانواده‌ی مارکت‌پلیس دیجی‌کالا در تلاش است کسب‌وکار بیش از ۴۰ هزار فروشنده‌ی ایرانی را رونق داده و بهبود ببخشد. در این مسیر سختی‌های زیادی وجود دارد که با گسترش انبارهای دیجیکالا، فرایند ارسال از سراسر کشور را به خوبی مدیریت کرده است.

هنگامی که شما در پنل دیجی‌کالا ثبت‌نام و هویت خود را احراز می‌کنید، می‌توانید کالاهایی را که پس از تحقیق و جمع‌آوری اطلاعات یافته‌اید، از تامین‌کنندگان مشخص تامین کنید و در پنل خود برای فروش قرار دهید.

این کالاها پیش از ثبت سفارش لازم است در انبار دیجیکالا نگه‌داری شده و آماده‌ی ارسال باشند؛ دیجی‌کالا با انبارهای بزرگی که دارد، بار انبارداری را از روی دوش شما برداشته و این فرایند را برایتان آسان‌تر کرده است. به این ترتیب شما بدون نیاز به پرداخت هزینه‌ی اضافی بابت انبارداری می‌توانید کالاهای خود را در انبار دیجیکالا نگه‌داری کنید.

بازارگاه دیجی‌کالا چندین انبار بزرگ و مجهز دارد و کالاهای مختلفی را جهت نگه‌داری در انبار دیجیکالا پذیرش می‌کند.

فعالیت اصلی این انبارهای بزرگ و مجزا نگه‌داری کالاهای فروشندگان، و تحویل سفارش مشتریان در کوتاه‌ترین زمان ممکن است.

دسترسی به این انبارها از ۹ استان کشور امکان‌پذیر است و اگر در شهرهای تهران، تبریز، همدان، اصفهان، کرج، شیراز، مشهد، کرمان، اراک و اهواز هستید، می‌توانید به راحتی از خدمات انبارداری دیجی‌کالا استفاده کنید.

این انبارها مقرراتی کلی دارند که با رعایت آن‌ها می‌توانید به دیجی‌کالا در بهبود و تسریع روند ارسال سفارشات و حفظ نظم انبار دیجیکالا کمک کنید.

۱. لیبل نارنجی، برگه‌ی هویت کالاها!

اگر تجربه‌ی خرید از دیجی‌کالا را داشته باشید، حتماً دیده‌اید که محصولاتی که به دست شما می‌رسند لیبل نارنجی رنگی روی بسته‌بندی خود دارند. این لیبل شامل نام محموله و مشخصات دقیق کالاست.

شما بعنوان فروشنده‌ی دیجی‌کالا وظیفه دارید پیش از ارسال کالاها به انبار دیجیکالا ، لیبل نارنجی را به محموله الصاق کنید. این لیبل مانع از گم شدن کالا در انبار دیجیکالا می‌شود و فرایند ارسال را تسریع می‌کند.

برای آشنایی با فرایند تهیه‌ی پرینتر لیبل‌زن و الصاق لیبل‌ها به درسنامه‌ی ۵-۲ سلریار مراجعه کنید.

هر کالا باید یک لیبل اختصاصی داشته باشد و از الصاق چند لیبل به یک محموله خودداری کنید.

اگر جنس بسته‌بندی محصول به گونه‌ای است که لیبل روی آن الصاق نمی‌شود، لازم است ابتدا محصول را بسته‌بندی کنید و سپس لیبل را روی آن بچسبانید.

۲. ارسال از طریق سرویس پست

اگر محصول خود را از شهرستان‌ها و از طریق سرویس اداره‌ی پست به تهران ارسال می‌کنید، لازم است تمام کالاهای موجود در یک محموله را در یک کارتن قرار داده و همزمان بسته‌بندی کنید؛ یادتان نرود شماره‌ی محموله‌ی ارسالی را نیز روی کارتن الصاق کنید.

توجه داشته باشید اگر از شهرستان‌ها محصولات خود را از طریق پست ارسال می‌کنید، بسته به سایز محموله‌ی ارسالی انبارهای متفاوتی در نظر گرفته شده است. طبق قوانین دیجی‌کالا، کالاهای کوچک‌تر در انبار دانش و کالاهای بزرگ‌تر در انبار بادامک یا انبارهای ایران ترانسفو در تهران و دیگر انبارها پذیرش می‌شوند.

سایر انبارهای تهران از پذیرش محموله‌های ارسالی از شهرستان‌ها معذورند؛ هنگام ارسال در نظر داشته باشید به جز این دو انبار، انبار دیگری سفارش شما را نمی‌پذیرد.

۳. انتظار در صف پذیرش انبار

هنگامی که کالای شما از طریق پست به انبار دیجیکالا ارسال می‌شود، فرایند دریافت کالا و انبارداری آن ممکن است کمی طول بکشد. در صورتی که مسئول پست پیش از ثبت کالا و پذیرش کامل انبار آن‌جا را ترک نماید، مسئولیت کالا با فروشنده است.

بهتر است پیش از ارسال کالا، مامور پست را از مدت زمان انتظار در چرخه‌ی انبارداری مطلع کرده و از او بخواهید کمی صبر و تحمل به خرج دهد.

۴. زمان ثبت سفارشات انبار و تحویل محموله

در نظر داشته باشید انبارها پس از پایان ساعات کاری کالاهای شما را پذیرش نمی‌کنند. پس لازم است پیش از ارسال این مسئله را به خاطر داشته باشید.

۵. هزینه‌ی نگه‌داری در انبار

در منوی گزارش‌های دیجی‌کالا، هزینه‌ی انبارداری مشخص شده است. دیجی‌کالا برای رفاه حال فروشندگان، هزینه‌ی انبارداری در اولین ماه حضور را دریافت نمی‌کند  و پس از آن با توجه به جدول هزینه‌های دیجی‌کالا این دریافتی هم محاسبه خواهد شد.

۶. هزینه‌ی چاپ و صدور لیبل نارنجی

هزینه‌ی چاپ لیبل به عهده‌ی فروشنده است؛ شما وظیفه دارید لیبل محموله‌های خود را پیش از ارسال به انبار به آن‌ها الصاق کنید و در نظر داشته باشید کالای بدون لیبل در انبار پذیرش نخواهد شد.

اگر می‌خواهید لیبل محموله‌ی شما توسط ماموران فروش در انبار دیجیکالا چاپ شود، لازم است طبق قوانین دیجی‌کالا مبلغ ۲ هزار تومان به ازای هر لیبل بپردازید.

در نهایت، وظیفه‌ی الصاق لیبل به عهده‌ی خود شماست و باید لیبل‌های چاپ‌شده توسط ماموران را به محموله بچسبانید.

۷. کالاهای بدون هویت!

انبار دیجیکالا از پذیرفتن و ثبت کالاهایی که محموله و لیبل ندارند معذور است. این کالاها به دلیل آن‌که هنگام ساخت محموله در پنل ثبت نشده‌اند شناسنامه ندارند و قابل ردیابی و شناسایی نیستند.

فروشنده موظف است برای پیگیری کالاهای بدون محموله تا ظرف مدت ۴۵ روز با مدارک شناسایی به انبار مراجعه کند. پس از گذشت ۴۵ روز، دیجی‌کالا مسئولیتی در قبال این کالاها نخواهد داشت.

۸. کالاهای ممنوعه‌ی انبار!

کالاهای قابل‌اشتعال از آن دسته کالاهایی هستند که دیجی‌کالا از نگه‌داری و دپو کردن آن‌ها در انبار خود معذور است. این کالاها تنها در صورتی که محموله‌ی سفارش بوده و پس از ثبت سفارش توسط مشتری به انبار ارسال شده باشند، پذیرش می‌شوند. در واقع شما نمی‌توانید از امکان انبارش این کالاها در انبار دیجیکالا استفاده کنید.

۹. تاریخ انقضا محصولات

کالاهایی که جزو گروه حساس هستند و تاریخ تولید و انقضا در آن‌ها مهم است، باید هنگام ارسال به انبار حداقل یک سوم از تاریخ تولید خود را گذرانده باشند.

در صورتی که محصول تاریخ تولید ندارند و تنها تاریخ انقضا آن مشخص باشد، باید حداقل ۶ ماه از اعتبار آن باقی مانده باشد.

همان‌طور که دیدید، انبار دیجیکالا برای پذیرش کالاهای شما و رفاه حال مشتریان گرامی، قوانین مشخصی وضع کرده که مانع از بروز بی‌نظمی در انبار شود. خواهشمند است با رعایت این نکات این فرایند را بهبود ببخشید و به بهینه‌سازی فرایند خرید و فروش از طریق دیجی‌کالا کمک کنید.

جزییات بیشتر این سرفصل را در سلرآکادمی دیجی‌کالا بخوانید.