آکادمی سلریار
آموزش فروشندگی دیجیکالا
< پیشخوان

ورود به جعبه‌ی طلایی بای باکس دیجیکالا، تضمین بیشترین فروش

بالاخره به مبحث حساس و مهم بای باکس دیجیکالا که نقش فوق‌العاده مهمی در موفقیت کسب‌وکار شما دارد رسیدیم. برای موفقیت لازم است فرآیند روبه‌رشدی در تمام فاکتورهایی که در این درس‌نامه توضیح داده می‌شود، ایجاد کنید.

اگر به عنوان خریدار به دیجی‌کالا یا دیگر مارکت‌پلیس‌ها سر زده باشید، احتمالاً دیده‌اید که اسم یکی از فروشندگان یک کالا بالاتر از رقبا قرار گرفته است.

وقتی به جعبه‌ای که نام فروشنده در آن قرار دارد دقت کنید، یک سری اطلاعات خواهید دید.

ما این فرایند را نبرد خونین می‌نامیم. چرا؟ زیرا پشت تصاحب این باکس ماجراهای زیادی وجود دارد که به مرور با آن‌ها آشنا خواهید شد. در واقع این آشنایی مانع تلفات دادن شما می‌شود!

قدمت بیشتر، شانس بیشتر!

پیش از هر چیزی در نظر داشته باشید که هرچه سریع‌تر برای گرفتن پنل در مارکت‌پلیس موردنظر اقدام کرده باشید به نفع شماست.

در حال حاضر، فروشنده‌های هر محصولی در دیجی‌کالا نهایتاً ۱۰ فروشنده است و رقابت همچنان آسان است.

اما روزی را در نظر بگیرید که این بازار فراگیرتر شده است و شما مجبورید در یک فهرست ۱۰۰ تایی خود را بالا بکشید! در چنین روزی، قدمت فروشگاه مزیتی مهم برای شماست.

به همین علت به شما توصیه می‌کنیم اگر تصمیم فروش دارید اما محصول خود را انتخاب نکرده‌اید، زودتر دست‌به‌کار شده و با ساختن پنل برای آینده زمان خود را مدیریت کنید.

تامین زودتر، به بای‌باکس نزدیک‌تر!

هرچه فرایند تامین و ارسال از سمت شما به عنوان فروشنده سریع‌تر باشد، شانس بیشتری برای تصاحب بای‌باکس دارید.

به این فرایند اصطلاحاً لیدتایم می‌گویند؛ این پروسه در همه‌جای دنیا نقش تعیین‌کننده‌ای در رضایت مشتری دارد.

زمانی که صرف تامین و ارسال کالا می‌شود گاهی برای مشتریان از قیمت نیز اهمیت بیشتری دارد؛ آن‌ها بعضاً حاضرند مبلغ بیشتری بپردازند اما کالا سریع‌تر به دستشان برسد.

مهم‌تر از همه، قیمت!

اگر کالای شما قیمتی کمتر از رقبا داشته باشد، بای‌باکس را تضمینی به تصرف خود درآورده‌اید.

اما قیمت‌گذاری صحیح هم فوت‌وفن‌های مشخصی دارد و لازم است برای ضرر نکردن آن‌ها را در نظر داشته باشید. مثلاً باید دقت داشته باشید قیمت را تا حدی پایین نیاورید که برای تصرف بای‌باکس وارد حد ضرر خود شوید!

تضمین محصول، تضمین بای‌باکس!

نکته‌ی بعدی تضمین و گارانتی کالاهای شماست؛ دیجی‌کالا تضمینی ۷ روزه برای بازگشت کالاها دارد، اما اگر شما بعنوان فروشنده گزینه‌ی گارانتی دیگری برای محصول خود در نظر بگیرید بای‌باکس از آن خود شماست.

ظاهر زیبا برای بای باکس دیجیکالا مهم است!

نکته مهم بعدی این است که اگر بسته‌بندی و ارسال کالا با شماست، باید بسته‌بندی خوبی داشته باشید. اگر سری به بخش نظرات دیجی‌کالا بزنید، خواهید دید که درصد قابل‌توجهی از کامنت‌های منفی در رابطه با نارضایتی از بسته‌بندی ضعیف است.

فرستنده شما باشید تا برنده ی بای باکس دیجیکالا باشید!

اگر اعتبار مناسبی در دیجی‌کالا کسب کنید، امکان ارسال توسط فروشنده برای شما فعال خواهد شد. این قابلیت تاثیر به‌سزایی در احتمال حضور شما در بای‌باکس دارد و به نوعی برگ برنده‌ای برای کسب‌وکار شماست.

آمار مرجوعی‌ها!

یکی از مشکلات دیجی‌کالا که فروشنده‌ها را کلافه کرده‌است، عدم اعلام شفاف آمار کالاهای مرجوعی و هزینه‌های آن است.

برای این‌که بدانید دقیقاً چند کالای مرجوعی دارید و به نظرات مشتریان رسیدگی کنید، بهتر است هر روز زمانی را به بررسی پنل خود اختصاص دهید.

در فصل چهارم آکادمی سلریار به طور مفصل درباره‌ی این بخش صحبت خواهیم کرد.

اگر به‌طور مکرر سفارش دریافت کنید اما نتوانید کالاها را به موقع تامین کنید و به دست مشتریان برسانید، از طرف دیجی‌کالا جریمه خواهید شد و امتیاز شما در باکس فروش افت می‌کند. پس بهتر است با سرعتی حساب‌شده پیش بروید و آمار جریمه‌های خود را داشته باشید.

 

چیزهایی که جریمه در پی دارند:

  • موجود نداشتن کالای ثبت‌شده در انبار فروشنده
  • فروش کالاهای ممنوعه
  • تاخیر در تامین و ارسال از سمت فروشنده
  • قیمت‌گذاری نادرست
  • قطع همکاری فروشگاه با مارکت‌پلیس پس از ثبت سفارش

در آخر این‌که سعی کنید استمرار داشته باشید و روزبه‌روز کسب‌وکار خود را گسترش دهید. هیچ موفقیتی یک‌روزه به دست نمی‌آید، اما با بهبود دانش و استفاده از ابزارهای کمکی می‌توان در رسیدن به موفقیت میان‌بر زد.

پس با سلریار همراه باشید تا در هفته‌های بعدی با جدیت بیشتری شما را به میدان رقابت ببریم.