آکادمی سلریار
آموزش فروشندگی دیجیکالا
< پیشخوان

برنده شدن بای باکس دیجیکالا

در یکی از درس‌نامه‌های هفته‌ی اول آکادمی سلریار، فضای رقابتی مارکت‌پلیس را ترسیم کرده و عواملی که باعث موفقیت شما در میان رقبا می‌شوند را بررسی کردیم. برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با رقابت‌های موجود در مارکت‌پلیس، به مقاله‌ی ۷-۱ سلریار مراجعه نمایید.

یکی از مهم‌ترین چالش‌های رقابتی در فضای مارکت‌پلیس، تصاحب بای‌باکس است. بیایید پیش از شروع کار، دوباره بای‌باکس را بررسی کنیم.

بای‌باکس چیست؟

زمانی که کالایی را در مارکت‌پلیسی مانند دیجی‌کالا جست‌وجو می‌کنید و وارد صفحه‌ی آن می‌شوید، محصولی را می‌بینید که بالاتر از دیگر رقبا در جعبه‌ای قرار گرفته و فروشنده‌ی آن با نام فروشنده‌ی برتر معرفی می‌شود. این فروشنده برنده‌ی بای‌باکس شده و از دیگر رقیبان خود جلوتر است.

برنده شدن بای باکس دیجیکالا چه نقشی در موفقیت فروش دارد؟

وقتی محصولی چندین فروشنده داشته باشد، فضایی رقابتی برای فروش آن ایجاد می‌شود و هر کدام از فروشنده‌ها تلاش می‌کنند تا بای‌باکس آن محصول را از آن خود کنند.

هنگامی که مشتری وارد صفحه‌ی خرید محصول می‌شود، احتمالاً ترجیح می‌دهد کالای موردنظر خود را از فروشنده‌ای بخرد که برنده‌ی بای‌باکس یا جایگاه فروش شده است.

به این ترتیب، احتمال خرید از دیگر فروشندگان کم‌تر می‌شود. بای‌باکس می‌تواند با ایجاد فضای رقابتی، نقش مهمی در افزایش فروش شما داشته باشد.

طبق آمار دریافت‌شده از دیجی‌کالا، فروشندگانی که برنده‌ی جایگاه فروش شوند بیش از ۸۰٪ فروش را به خود اختصاص داده و فروش بیشتری دارند.

روش برنده شدن بای باکس دیجیکالا

برنده شدن در رقابت میان فروشندگان برای تصاحب جایگاه فروش به عوامل مختلفی بستگی دارد و فعالیت شما در مارکت‌پلیس در چندین مرحله سنجیده می‌شود.

عوامل زیادی به تصاحب جایگاه فروش توسط شما کمک می‌کنند؛ بیایید این عوامل را با هم بررسی کنیم:

  • قیمت کم‌تر

هنگامی که کالای موردنظر شما چندین فروشنده دارد، رقابت بر سر قیمت بسیار تنگاتنگ می‌شود؛ در واقع می‌توان قیمت را مهم‌ترین فاکتور تاثیرگذار برای خریدار در انتخاب میان چندین تامین‌کننده دانست.

به این ترتیب، زمانی که با دیگر رقبا بر سر یک محصول می‌جنگید، بهتر است کم‌ترین قیمت ممکن را به آن اختصاص دهید تا احتمال تصاحب جایگاه فروش توسط شما بالاتر باشد.

سلریار در این زمینه به شما کمک می‌کند با تعیین هدف فروش، زودتر از سایر رقبا به قیمت کم‌تر برسید و بای‌باکس را فتح کنید.

  • تامین سریع‌تر

هر چه محصولی که سفارشی برای آن ثبت شده را سریع‌تر تامین کنید، شانس شما برای حضور در جایگاه فروش بیشتر از رقبا خواهد بود. سرعت تامین کالا نقش مهمی در موفقیت شما در فروش دارد.

تامین سریع محصول، امتیاز شما را بالاتر می‌برد و شما را در فضای رقابتی پیروز می‌کند.

  • دپوی محصولات

اگر محصولات شما آماده است و امکان آن را دارید، از ظرفیت انبارش دیجی‌کالا استفاده کرده و کالاهای خود را در انبار دیجی‌کالا نگه‌داری کنید. فروشندگانی که کالاهای خود را در انبار دیجی‌کالا دپو کرده‌اند، بالاترین امتیاز بازه ارسالی را اشغال می‌کنند و رقبا را جا می‌گذارند.

  • جلب رضایت مشتریان

فروشندگانی که پس از اتمام روند سفارش، امتیازات و بازخوردهای مثبتی از جانب مشتریان خود دریافت می‌کنند، موفق‌تر هستند. این امتیاز علاوه بر موثر بودن در معادلات رده‌بندی فروشندگان یک کالا، میزان رضایت مشتریان از خرید را نمایش می‌دهد و به مشتریان بالقوه کیفیت محصولات و خدمات ‌پس ‌از فروش شما را نشان می‌دهد.

  • بسته‌بندی مناسب

اگر محموله‌ای که برای مشتری ارسال می‌کنید بسته‌بندی مناسبی داشته باشد و با محتوای ثبت‌شده شباهت زیادی نشان بدهد، رضایت مشتریان شما بیشتر از رقبا خواهد بود. پس بهتر است بسته‌بندی را در اولویت کار خود قرار دهید و به آن توجه کنید.

کاهش هوشمند قیمت و نقش آن در برنده شدن بای باکس دیجیکالا

دیجی‌کالا برای شما امکانی فراهم می‌کند که با استفاده از آن، می‌توانید به صورت خودکار برنده‌ی بای‌باکس شوید. به این صورت که هنگام خروج از بای‌باکس، با کاهش خودکار قیمت دوباره به جایگاه فروش بازمی‌گردید. در درس‌نامه‌های بعدی این فرایند را با جزئیات بررسی خواهیم کرد.