1. خانه
 2. >
 3. وبلاگ
 4. >
 5. چگونه در یازده قدم یک کسب‌وکار آنلاین راه‌ بیندازیم؟
وبلاگ

چگونه در یازده قدم یک کسب‌وکار آنلاین راه‌ بیندازیم؟

برای اینکه رئیس خودتان باشید لازم است اول یک قدم بزرگ بردارید.
اینجا بودن شما در این لحظه یعنی آن قدم مهم اول را برداشته‌اید. تبریک! حالا آماده‌اید بفهمید چطور باید یک بیزنس آنلاین را از هیچ ساخت.
اگر یک ایده‌ی عالی برای محصول دارید یا برای آینده‌ی کاری خود برنامه‌ریزی می‌کنید جای درستی آمده‌اید. این مقاله صفر تا صد بازاریابی پیش از راه‌اندازی تا اولین فروش و الزامات راه‌اندازی کسب‌وکار آنلاین را برایتان روشن خواهد کرد.

ایده پردازی و اعتبار سنجی

ایده‌پردازی و اعتبارسنجی

۱. ایده‌ی اصلی را کشف کنید

همه‌چیز از ایده شروع می‌‌شود. برای روشن‌تر شدن ایده، باید بدانید چه کسب‌وکار یا روش زندگی‌ای می‌خواهید داشته باشید. آیا می‌خواهید محصولات موجود را به عنوان یک شغل جانبی عادی بفروشید؟ آیا می‌خواهید تمام توان خود را برای اختراعی که جهان را تغییر می‌دهد بگذارید؟ یا مخاطبان رسانه‌های اجتماعی‌تان بهترین گزینه برای راه‌اندازی برند شخصی شما هستند؟
اگر در هزارتوی ابهام گیر کرده‌اید، از فهرست‌های بزرگ ایده‌های تجاری کارآمد با سرمایه‌ی محدود، ایده‌های کسب‌وکار آنلاین و فرصت‌های تجاری محبوب الگوبرداری کنید. در گام‌های بعدی تصمیم می‌گیرید که چگونه به این ایدهی تجاری واقعیت ببخشید: بسازید، تولید کنید یا مجدد بفروشید؟

توسعه‌ی محصول شخصی

شاید بخواهید کالایی را با دستان خود بسازید یا آن را با همکاری یک سازنده، شرکت چاپ براساس تقاضا یا شراکت با یک برند برچسب خصوصی توسعه دهید. کسب‌وکار آنلاین می‌تواند با شرکای کلیدی قوی‌تر آغاز شود.

ایده‌های چاپ براساس تقاضا

چاپ براساس تقاضا فرایند همکاری با یک شرکت برای تبدیل طرح‌های شما به کالاهایی مانند تی‌شرت، جواهرات، یا لیوان و ارسال مستقیم آنها به مشتری است. این یک راه سریع و کم‌هزینه برای شروع یک کسب‌وکار آنلاین است. درباره‌ی شرکت‌های چاپ براساس تقاضا تحقیق کنید تا کسب‌وکار متناسب با ایده‌ی خود را بیابید.

لیبل خصوصی

اگر ایده‌ی سودآوری دارید اما تجربه‌ای در زمینهی تولید ندارید، مدل‌های لیبل خصوصی به شما امکان کار با یک تولید‌کننده‌ی باتجربه را می‌دهند. آنها محصولات عام را مطابق با برند و مشخصات شما سفارشی می‌کنند. ایده‌های زیادی برای محصولات لیبل خصوصی وجود دارد؛ از تجهیزات تناسب اندام تا لوازم آرایشی.

فروش یک محصول موجود

اگر می‌خواهید به سرعت کسب‌وکارتان را شروع کنید. فروش محصولات موجود یک گزینه‌ی عالی است. شما می‌توانید محصولات برندهای دیگر را بفروشید یا آنها را به روش دراپ‌شیپ مجدداً بفروشید.

۲. یافتن مخاطب هدف

مخاطب یا بازار هدف به گروهی از مشتریان بالقوه‌ی برند شما اشاره می‌کند. گروهی که در نهایت تمام تلاش‌های بازاریابی و هزینه‌های خود را به همان جهت معطوف خواهید کرد. بنابراین بهتر است آنها را به طور کامل تعریف کنید.

شناسایی و شناخت مخاطب‌های هدف در کسب‌وکار آنلاین به این دلیل مهم است که:

 1. کمک می‌کند در زمینه‌ی بازاریابی تصمیمات هوشمندانه و به‌صرفه بگیرید.
 2. به توسعه‌ی محصول شما کمک خواهد کرد زیرا شما راه دریافت بازخورد را برای مشتری باز گذاشته‌اید.
 3. سودآوری شما را افزایش می‌دهد. (اگر تمرکز خود را روی قشر خاصی از مشتریان بگذارید).

داشتن یک گروه مخاطب خاص روشی موثر برای بررسی نیازهای مشتریان ایده‌آل شماست. بررسی کنید مشتریان کسب‌وکار آنلاین مدنظر شما  چند سال دارند؟ چه چیزی دوست دارند؟ بیشتر وقت خود را در کدام شبکه‌های اجتماعی می‌گذرانند؟ چه چیزی برایشان اهمیت بیشتری دارد؟

۳. حداقل‌ هزینه‌های راه‌اندازی کسب‌وکار آنلاین را محاسبه کنید

وقتی بدانید مخاطبانی تشنه‌ی محصول شما هستند و اعتبار کافی به دست آورید، زمان فکر کردن درباره‌ی درباره‌ی هزینه‌هاست. اگر بودجه‌ی لازم را برای شروع داشته باشید و بتوانید قیمتی مشخص کنید که سودآوری شما را تضمین کند، کسب‌وکار آنلاین شما دوام خواهد آورد.

کسب و کار خود را بسازید

کسب‌وکار خود را بسازید

۴. محصولات منبع

در حال حاضر، ایده‌ی خودتان را درباره‌ی محصول موردنظر به دست آورده‌اید. طرح کسب‌وکارتان تثبیت شده است و آماده‌اید آن را به واقعیت تبدیل کنید. حالا باید خلاق باشید. ما شما را از طریق گزینه‌های ساخت، تولید یا منبع محصول در دست تهیه برای شروع یک کسب‌وکار آنلاین آشنا می‌کنیم.

ساخت یا تولید یک محصول

اگر محصول شما دست‌ساز است، می‌توانید با راه‌اندازی محلی مناسب در خانه، یک استودیو یا دفتر اجاره‌ای، یا یک تعاونی تاسیس کنید. حتماً الزامات قانونی برای راه‌اندازی یک کسب‌و‌کار خانگی را بررسی کنید، به‌خصوص اگر مواد‌غذایی یا لوازم آرایشی می‌فروشید. به طور کلی در مورد تهویه و سایر پروتکل‌های ایمنی قوانینی وجود دارد.
اگر محصول‌تان برای تولید در کارخانه‌ی شخص ثالث طراحی شده است، احتمالاً باید یک شریک تولیدی داشته باشید. یک تولیدکننده‌ خوب صنعت شما را درک می‌کند، قوانین بسته‌بندی و لیبل‌گذاری مخصوص محصول یا بازار شما را می‌داند و می‌تواند شریک واقعی کسب‌وکار شما باشد.
برخی تولیدکنندگان بخشی از فرایند توسعه محصول را به عهده خواهند گرفت. در عین حال درباره‌ی بهترین شیوه‌ها برای رسیدن به محصول نهایی نیز توصیه‌هایی خواهند داشت.

۵. استراتژی حمل‌و‌نقل خود را مشخص کنید

حمل‌ونقل در نظر صاحبان مشاغل کوچک به عنوان یکی از چالش‌برانگیزترین ابعاد شروع کسب‌وکار آنلاین تعریف می‌شود. خوشبختانه، ابزارهایی که هدفشان ساده‌سازی فرایند حمل و نقل است روز به روز پیشرفت می‌کنند. یکپارچه‌سازی برنامه‌ها نیز می‌تواند مشکلات خاص حمل و نقل را حل یا به شما در مدیریت آسان‌تر موجودی کمک کند.

راه‌اندازی حمل‌‌ونقل و نهایی‌سازی
وقتی می‌خواهید درباره‌ی استراتژی حمل و نقل برای کسب‌وکارتان تصمیم بگیرید، قبل از هر چیز باید ببینید نهایی‌سازی سفارش‌ها را چگونه انجام دهید. برای بسیاری از دارندگان کسب‌وکار جدید، این یعنی بسته‌بندی شخصی و ارسال تک به تک هر سفارش. مگر آنکه روشی نظیر دراپ‌شیپینگ یا چاپ براساس تقاضا را انتخاب کنید. کسب رضایت مشتری در روزهای نخستین به شما در ادراک تمام جوانب کسب‌وکارتان کمک می‌کند.
در مسیر توسعه‌ یافتن تجارت خود ممکن است تصمیم بگیرید حمل و نقل و ارسال سفارش نهایی را به یک شرکت تدارکات شخص ثالث (3PL) برون‌سپاری کنید. برای انتخاب گزینه‌ی مناسب برای کسب‌وکار در حال رشد شما، در مورد خدمات حمل و نقل مختلف تحقیق کنید.

۶. استراتژی و هویت برند را توسعه دهید

جدا از یک محصول منحصر به فرد یا خدمات نمونه، برند شما نیروی محرکه‌ی تصمیم مشتری برای خرید است. برند چیزی فراتر از تنها یک نام تجاری یا لوگوست. برند در حقیقت مجموعه‌ای راهنما از اصول و مشخصات طراحی است که داستان شما را تعریف و ثبات و اعتماد ایجاد می‌کند. تمرینهای برندسازی اساس تصمیم‌های خلاقانه‌ای که می‌توانید برای برند در حال توسعه‌تان بگیرید را شکل خواهد داد.

 • هنگام ساختن برند کسب‌وکار آنلاین، حتماً تمام اجزای آن را در نظر بگیرید:
 • اصول اولیه (که هستید و چه می‌فروشید؟)
 • آنچه باور شما را شکل می‌دهد (بیانیه‌ی ماموریت، ارزش‌ها و وعده‌ی برند)
 • پیشنهاد فروش منحصر به فرد شما (چرا مشتریان باید شما را نسبت به رقبا انتخاب کنند؟)
 • داستان برند شما (که گاهی با داستان شخصی شما یکی است)
 • صدای برند (لحن و زبانی که اغلب در ارتباطات برند استفاده می‌شود)
 • هویت بصری برند (لوگو، راهنمای سبک و نام تجاری)

۷. وب‌سایت کسب‌وکار آنلاین را راه‌اندازی کنید

در این مرحله، شما محصول را مشخص کرده‌اید و به آینده‌ی برند خود متعهد هستید. حالا می‌توانید تمام کارهای سخت را در یک وب‌سایت جمع‌آوری و آن را به جهان معرفی کنید. سازندگان وب‌سایت الکترونیک در بازار بسیارند. شما باید گزینه‌ها را براساس عواملی نظیر ویژگی‌های موجود، هزینه‌ی وب‌سایت و استفاده‌ی آسان بسنجید.

طراحی و ساخت وب‌سایت تجارت الکترونیک

پس از انتخاب یک پلتفرم مشخص، می‌توانید وب‌سایت‌تان را با آپلود محصولات و سایر دارایی‌های برند توسعه دهید. طراحی حرفه‌ای وب‌سایت کار سختی نیست، حتی اگر مهارت طراحی شما صفر باشد؛ به این علت که ابزار و قالب‌های زیادی وجود دارند که امکان استفاده‌ی راحت از عناصر طراحی سایت را بدون نیاز به کدنویسی برای شما فراهم می‌کنند.

عملیات

عملیات

۸. کسب‌و‌کار آنلاین خود را ثبت کنید

شما ممکن است بسته به محیط و منطقه‌ی جغرافیایی که برای کارتان برگزیده‌اید مجبور باشید مجموعه‌ای از قوانین را که بر نحوه‌ی تولید، بازاریابی و ارسال محصولات نظارت دارند رعایت کنید.
البته، قبل از هر چیز باید تصمیم خود را درباره‌ی ساختار کسب‌وکارتان بگیرید. در برخی موارد، باید تجارت خود را به شکل رسمی ثبت کنید. با آژانس دولتی محلی خود تماس بگیرید و مطمئن شوید که روال درستی را در پیشبرد کارتان دنبال می‌کنید.

تصمیم‌گیری در مورد ساختار کسب‌وکار

ساختارهای تجاری متعددی وجود دارد که باید در نظر داشته باشید، اما قبل از اینکه به یکی از آنها برسید، بهتر است ویژگی‌های هر کدام را بدانید. به طور مثال، آیا تفاوت بین یک شرکت با مسئولیت محدود (LLC) و یک شرکت انفرادی را می‌دانید؟ آیا یک شرکت C برای شما مناسب است؟

۹. هزینه‌ها را مدیریت کنید

کسب‌وکار موفق می‌تواند در یافتن محصول مناسب برای بازار مناسب و در زمان مناسب خلاصه شود. حفظ این موفقیت اما به اتفاقات دیگری در پشت‌صحنه بستگی دارد. وقتی گردش‌های مالی را به درستی مدیریت کنید، می‌دانید که خرج اضافه ندارید و در صورت بروز اختلال، یک شبکه‌ی ایمنی دارید.

افتتاح حساب بانکی تجاری

اولین گام افتتاح یک حساب بانکی تجاری است. حساب بانکی به شما امکان می‌دهد امور مالی شخصی و تجاری خود را از هم جدا کنید. در بهترین حالت شما می‌توانید با بانک، به عنوان شریک خودتان در یک موفقیت مالی بلندمدت، رابطه‌ی خوبی داشته باشید.

تبلیغات و رشد تجارت

تبلیغات و رشد تجارت

۱۰. کسب‌وکارتان را تبلیغ کنید

بازاریابی یکی از چالش‌برانگیزترین ابعاد پیشبرد کسب‌وکار شناخته می‌شود. همچنین حوزه‌ای است که بیشتر وقت و بودجه‌ی خود را صرف آن خواهید کرد. راه‌اندازی یک وب‌سایت موفق نیازمند کمپین‌های پی در پی است تا مدام به وب‌سایت ترافیک وارد کند و بازدیدکنندگان را به خریدار تبدیل کند.

ایجاد طرح بازاریابی

طرح کسب‌و‌کار شما در کنار برنامه‌ی مالی باید شامل برنامه‌ی کلی تبلیغات شما نیز باشد. طرح بازاریابی استراتژی‌ایست که شما برای ارائه‌ی محصول به مخاطبان هدف کسب‌وکارتان برمی‌گزینید. نقشه راهی که به شما در تعیین اهداف و داشتن برنامه‌ی پشتیبان کمک می‌کند.

۱۱. کسب‌وکارتان را توسعه دهید

کسب‌وکار نوپای شما الان باید یک ماشین روغن‌کاری‌شده باشد. عکس‌های محصول باکیفیت است. شما مشغول ساخت جوامع آنلاین هستید. فرایند تحقق‌بخشی به ایده را به پایان رسانده‌اید و احتمالا فروش ثابت و منظمی دارید.

خودتان را تشویق کنید!

اگر تا اینجا پیش رفته‌اید، در ایجاد یک تجارت از پایه موفق بوده‌اید. گام بعدی چیست؟ شاید بخواهید کماکان یک کسب‌وکار کوچک بمانید و تمرکز خود را روی جذب مشتریان وفادار بگذارید و همه‌چیز را تحت کنترل داشته باشید یا شاید بخواهید صدای بیزنس شما گوش جهان را کر کند.
حالا مراحل بعدی کسب‌وکار در حال توسعه‌ی شما را بررسی می کنیم.

دریافت بودجه

ممکن است کسب‌و‌کار خود را با سرمایه‌گذاری شخصی آغاز کرده باشید، اما اگر برنامه‌های بزرگ‌تری دارید، ممکن است به بودجه‌ی‌ کسب‌وکار نیاز پیدا کنید. با آن بودجه‌ی کمکی می‌توانید یک تجارت آجر و ملات راه‌اندازی کنید، کارمند استخدام کنید یا حتی به توسعه دادن محصولات جدیدتری بپردازید.

 1. پیش از شروع، به ترتیب قرار گرفتن چند مورد توجه داشته باشید:
 2. طرح کسب‌و‌کارتان را با چشم‌‎انداز رشد خود به‌روز کنید.
 3. حساب گردش‌های مالی خود را داشته باشید.
 4. خودتان را برای پیچیدگی‌های احتمالی آماده کنید.
 5. یک مربی کسب‌و‌کار پیدا کنید تا به شما برای ارائه و اصلاح طرح کسب‌وکارتان مشاوره بدهد.

در این مقاله تلاش کردیم هرآنچه برای راه‌اندازی یک کسب‌وکار کوچک و مستقل و توسعه‌ی آن در آینده نیاز دارید در 11 قدم در اختیارتان بگذاریم. امیدواریم اگر در فکر راه‌اندازی تجارت آنلاین خود هستید یا برنامه‌هایی برای توسعه‌ی کسب‌وکار خود در آینده‌ی نزدیک دارید، از مطالب مندرج در وبلاگ سلریار استفاده‌ی کافی را ببرید. تلاش سلریار کمک به کسب‌وکارهای آنلاین در عصر فناوری و سرعت است.

منبع محتوای اصلی

اشتراک گذاری
مطلب بعدی
پنج استراتژی سودمند برای راه‌اندازی چابک‌تر فروش آنلاین
مطلب قبلی
چالش‌های مالیاتی فروشندگان آنلاین
ارسال پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed