1. خانه
  2. >
  3. وبلاگ
  4. >
  5. فرصت‌های آمازون و علی‌بابا برای رشد کسب‌وکارهای آنلاین
وبلاگ

فرصت‌های آمازون و علی‌بابا برای رشد کسب‌وکارهای آنلاین

مدل کسب‌وکار آمازون و علی‌بابا

هدف از این مقاله توضیح و تحلیل مدل کسب‌و‌کار آمازون و علی‌بابا و تشریح این موضوع است که چرا چنین برندهایی موفق شناخته می‌شوند.

برای این کار ابتدا به طور کلی به مدل‌های کسب‌وکار در آکادمی سلریار می‌پردازیم و سپس با جزئیات بیشتر، مدل کسب‌وکار آمازون و علی‌بابا را تحلیل می‌کنیم.

آمازون و علی‌بابا در کسب‌وکار خود چه شیوه‌ای را به کار گرفته‌اند؟

اکنون که هر دو شرکت حضور برندهای قدرتمندی را در مناطق اصلی خود دارند، رقابت سختی بین آنها شکل گرفته است، زیرا  به دنبال توسعه‌ی بازارهای جدید هستند.

تفاوت‌های فلسفی در مبارزه علی‌بابا و آمازون

اساساً استراتژی تجاری آمازون تبدیل شدن به مشتری‌محورترین شرکت جهان است. اگر تا به حال از آمازون برای خرید یا فروش استفاده کرده باشید، می‌دانید که همیشه حق با مشتری است.

حتی اگر خریدار مقصر باشد، بازپرداخت اغلب امکان‌پذیر است. آنها همچنین به بیش از 214.8 میلیون کاربر، ماهانه، قیمت رقابتی، زمان تحویل و خدمات مشتری ارائه می‌دهند.

جای تعجب نیست: دو اقتصاد قوی در جهان دو شرکت بزرگ تجارت الکترونیک را تولید کرده‌اند. خاستگاه آمازون آمریکا و علی‌بابا چین است. علی‌بابا، که پنج سال بعد تأسیس شد، اغلب به عنوان یک کلون کوچک از آمازون توصیف می‌شود.

در چین، علی‌بابا به ندرت خود به عنوان فروشنده عمل می‌کند. در سایت‌های علی‌بابا مانند Taobao یا Tmall، سایر خرده‌فروشان می‌توانند کالاهای خود را بفروشند. علی‌بابا هم در مقابل از آنها کمیسیون دریافت می‌کند. در عین حال، علی‌بابا تبلیغات شخصی‌سازی‌شده را امکان‌پذیر می‌کند، یعنی تبلیغات متناسب با نیازهای خریدار بالقوه. کسب‌وکار اصلی علی‌بابا بیشتر با eBay مطابقت دارد تا آمازون. علی‌بابا اغلب بستر فروش و مشتری را فراهم می‌کند. تجارت واقعی توسط خرده‌‌فروشان یا عمده‌فروشان خارجی انجام می‌شود.

مدل کسب‌و‌کار آمازون

آمازون به دیدگاه متفاوتی نیاز دارد!

شرکتی مانند آمازون، حتی اگر یکی از استارت‌آپ‌های جوان تجارت الکترونیک نباشد، نباید به‌ عنوان یک خرده‌فروش آنلاین به‌ صورت تک‌بعدی دیده شود. با گذشت زمان، خود را بیش از حد مشتاق این امر نشان داده و زنجیره‌ی ارزش خود را بیش از پیش گسترده است. اساساً، پروژه‌هایی به طور مداوم در سراسر جهان آغاز می‌شوند، که هر کدام مربوط به یک شرکت جداگانه یا یک استارت‌آپ است.

مزایای عضویت در آمازون پرایم

به عنوان عضوی از آمازون پرایم، نه‌تنها خدماتی چون ارسال رایگان و تحویل سریع‌تر سفارش‌ها را دریافت می‌کنید، بلکه دسترسی به ویدیوی فوری آمازون و سایر مزایا را نیز در اختیار خواهید داشت. البته، به دست آوردن حقوق فیلم برای آمازون مبالغ هنگفتی به صورت مطلق هزینه می‌کند.

اما اصل یک مدل کسب‌وکار مقیاس‌پذیر این است که هزینه‌های حاشیه‌ای برای در دسترس قرار دادن این پیشنهاد به تعداد نامحدودی از کاربران بسیار کم باشد. این که فقط به هزینه‌های کسب حقوق نگاه کنیم بسیار کوته‌فکرانه است.

بر همگان آشکار است که مشتریان Prime بیشتر خرید می‌کنند. البته هدف اساسی همیشه این است که مشتریان بیشتری را حتی عمیق‌تر در اکوسیستم خود ادغام کنید.

بوم مدل کسب‌و‌کار آمازون

اگر مدل کسب‌وکار هنوز مشخص نیست، طرح زیر را به شما توصیه می‌کنیم، که گفته می‌شود جف بیزوس در ابتدا آن را روی یک دستمال کشیده بود.

مدل کسب و کار آمازون و علی‌بابا

در واقع، دایره باید بیشتر شبیه یک توربین بادی یا چرخ آب باشد تا دینامیک پنهان در پشت آن را منعکس کند.

1. انتخاب

طیف وسیع کالاها مشتریان را جذب می‌کند و باعث خرید در مناطق بیشتر و بیشتر می‌شود. در نتیجه دائماً در حال گسترش است.

2. تجربه‌ی مشتری

جف بیزوس می‌گوید: «ما می‌خواهیم مشتری‌پسندترین شرکت جهان باشیم!»

3. تجربه‌ی خرید مثبت

قیمت‌های پایین و خدمات خوب به مشتری منجر به نرخ بالای خرید مجدد و توصیه‌ی محصول می‌شود. در نتیجه، ترافیک و نرخ تبدیل افزایش می‌یابد.

4. فروشندگان

یک بازار تأسیس‌شده به روی ارائه‌دهندگان شخص ثالثی باز می‌شود که از ترافیک موجود و پایگاه مشتری سود می‌برند.

 کسب و کار آمازون و علی‌بابا

مدل کسب‌وکار علی‌بابا

خرید آنلاین به بخشی جدایی‌ناپذیر از زندگی ما تبدیل شده است. خرید از طریق وبسایت‌های تجارت الکترونیک بدون شک به امری عادی تبدیل شده است. یکی از بازیگران بزرگ در زمینه‌ی خرده‌فروشی آنلاین، علی‌باباست.

مدل کسب‌وکار به زبان ساده‌تر، شیوه‌هایی است که یک شرکت برای ایجاد ارزش تجاری در بازار جهانی به کار می‌گیرد.

تقسیم‌بندی مشتری

علی‌بابا از طریق برنامه‌های کاربردی مختلف کار می‌کند تا تجارت خود را ساده کند.

Alibaba.com؛ یک وبسایت مربوط به کسب‌وکار است. هدف اصلی آن اتصال تولیدکنندگان کشورهای مختلف با خریداران سراسر جهان است.

Taobao.com – به eBay یا Amazon شباهت یسشتری دارد. انگیزه‌ی اصلی این وبسایت اتصال کسب‌وکارهای بین‌المللی به مصرف‌کنندگان یا مصرف‌کنندگان به مصرف‌کنندگان است.
Tmall.com – این بازار به طبقه‌‌ی متوسط ​​می‌پردازد. علاوه بر این، تمرکز خود را بر برندهای بزرگ و چندملیتی معطوف کرده است.

ساختار هزینه

علی‌بابا می‌تواند هزینه‌های خود را کاهش دهد، زیرا هیچ موجودی و انباری ندارد. در عوض، پلتفرم نرم‌افزاری آن برای تسهیل مبادله‌ی کالاها و خدمات استفاده می‌شود.

به همین دلیل، حاشیه‌ی عملیاتی و حاشیه‌ی سود علی‌بابا بسیار بالاتر از بسیاری از رقبایش است.

چگونه علی‌بابا انجام تجارت را در هر مکانی آسان می‌کند؟

کارمندان علی‌بابا کارآفرین هستند. جک ما می‌گوید: «او ترجیح می‌دهد کارآفرینان را به جای مدیران باتجربه‌ی کسب‌وکار استخدام کند، کسانی که همیشه از روی شانه‌های خود نگاه می‌کنند و سعی دارند رؤسایشان را به جای مشتریانشان راضی کنند».

این شرکت به‌ عنوان شبکه‌ای طراحی شده است که در آن افراد به صورت داخلی به یکدیگر متصل می‌شوند تا به‌ عنوان تیمی برای مشتریان کار کنند؛ همچنین تفاوت‌هایی کلی در جامعه به وجود آورند».

خلاصه

علی‌بابا شرکتی است که قصد دارد تجارت را راحت‌تر کند. همچنین بر وجهه‌ی اجتماعی و دسترسی گسترده‌تر از طریق بخش B2B خود تمرکز دارد. علی بابا تنها توانسته است دو دهه را در تصرف فضای بازار اینترنتی به خوبی عمل کند.

آمازون یکی از باارزش‌ترین شرکت‌های جهان است. فکر می‌کنید راز موفقیت آن چیست؟

مدل آمازون رویکردهای منحصربه‌فردی را در مورد استراتژی‌های مخرب‌ترین خرده‌فروش و مبتکر جهان ارائه می‌دهد. در واقع آمازون را رفع گلوگاه‌های توسعه، رشد می‌دهند.

اگر به موفقیت می‌اندیشید، از موانع آن شروع کنید!

اشتراک گذاری
مطلب بعدی
همه‌گیری یک بیماری در جهان چگونه می‌تواند نقطه‌عطفی در شناساندن بازارگاه‌های آنلاین باشد؟
مطلب قبلی
آمازون در مقایسه با علی‌بابا
ارسال پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed