1. خانه
 2. >
 3. وبلاگ
 4. >
 5. تمام آنچه باید برای نوشتن یک شرح محصول جذاب در دیجی‌کالا بدانید
وبلاگ

تمام آنچه باید برای نوشتن یک شرح محصول جذاب در دیجی‌کالا بدانید

شاید وقتی به انتخاب استراتژی خود در فروش آنلاین فکر می‌کردید، به این که نوشتن یک شرح محصول چقدر می‌تواند به افزایش فروش شما کمک کند دقت نکرده باشید.

این مقاله نکاتی را که باید هنگام تولید محتوا برای کالاهایتان در مارکت‌پلیس مدنظر قرار دهید تشریح می‌کند. مثلا در مارکت‌پلیس بزرگی مانند دیجی‌کالا، که هزاران فروشنده همزمان در آن رقابت می‌کنند، محتوای مناسب برای محصول مشتریان را آسان‌تر به سمت فروشگاه شما می‌آورد.

چگونه برای محصولات مارکت‌پلیس شرح محصول جذاب بنویسیم؟

طبق مطالعات گروه نیلسن نورمن، بالغ بر 20% فروش‌های ناموفق در تجارت آنلاین به این دلیل است که شرح محصول کیفیت لازم را ندارد.

دانستن پایه و اساس تولید محتوای محصول نخستین گام در افزایش ترافیک ورودی به فروشگاه آنلاین شماست. یک محتوای خوب می‌تواند چنان موثر باشد که کاربر فقط بازدیدکننده را به خریدار تبدیل کند. حتی اگر نیاز آنچنانی به کالای توصیف‌شده نداشته باشد.

شما با یک توصیف جذاب از محصول می‌توانید آن را طوری جلوه دهید که مخاطب احساس کند داشتن این کالا واجب است. این یعنی فروش بیشتر و سودآوری بهتر در کسب‌وکار.

شرح محصول چیست؟

شرح محصول محتوای متنی است که ماهیت کالا را توضیح می‌دهد و سعی می‌کند به مشتری نشان دهد چرا این کالا ارزش خرید دارد. هدف از توضیحات محصول گفتن ویژگی‌ها و مزایای کلیدی کالا به مشتری است تا آن‌ها را ترغیب کند که از شما خرید کنند.

برای نوشتن یک شرح محصول خوب، باید به سوالاتی که مشتریان در مورد کالای شما دارند پاسخ دهید:

 • این کالا چه مشکلاتی را حل می‌کند؟
 • چه دستاوردی برای مشتری دارد؟
 • چه چیزی آن را از محصولات رقیب متمایز می‌کند؟

شرح محصول باید این سوالات را به شیوه‌ای سرگرم‌کننده و جذاب پاسخ دهد.

چند نکته‌ی کلیدی در نوشتن شرح محصول

۱. مشتری ایدئال خود را پیدا کنید

خود را در جایگاه مخاطب قرار دهید. وقتی با این تصور که یک کالا مشتری‌های بسیاری خواهد داشت شرح محصول می‌نویسید، توصیفات شما نصفه و نیمه از آب درمی‌آیند و هیچ‌کس را مخاطب قرار نمی‌دهند.

بهترین شرح محصول مخاطب را مستقیم هدف صحبت قرار می‌دهد. شما سوال و جواب‌ها را به گونه‌ای مطرح می‌کنید که انگار در حال گفتگو با آنها هستید. کلماتی را انتخاب ‌کنید که خریدار ایدئال‌تان ممکن است به کار ببرد. مثلا از کلمه‌ی «شما» استفاده ‌کنید.

۲. با توضیح مزایای کالا خریدار را ترغیب کنید

وقتی صاحب کسب‌کار آنلاین باشید، توضیح ویژگی‌ها و امتیازات منحصربه‌فرد یک کالا برایتان از هر چیزی مهم‌تر می‌شود. تمام فکر و ذکرتان باید فروشگاه آنلاین، رقابت مارکت‌پلیس و وب‌سایت شخصی‌تان باشد.

مسئله این است که ویژگی‌ها و مشخصات معمولی یک محصول برای خریداران بالقوه جذاب نیست. آنها می‌خواهند بدانند خرید این کالا چه چیزی به آنها می‌دهد، چه مشکلاتی را رفع و انجام چه کاری را آسان‌تر می‌کند. نوشتن شرح محصول باکیفیت مستلزم آن است که ویژگی‌های کالا را برجسته کنید و بگویید هر ویژگی چه مزیتی برای مشتری دارد.

۳. ثابت کنید اغراق نمی‌کنید

نوشتن شرح محصول اغراق‌آمیز اغلب بر مشتری تاثیر عکس می‌گذارد. اگر از این نوع متن‌ها استفاده می‌کنید، باید به خوبی خریدار را توجیه کنید که چرا محصول شما بهترین تصمیمی خواهد بود که او در فرایند خرید آنلاین گرفته است.

۴. به اندازه‌ی قدرت تخیل مخاطب محتوا تولید کنید

تحقیقات علمی ثابت کرده‌اند که وقتی شخصی چیزی را در دست می‌گیرد، تمایل او برای تصاحب آن بیشتر می‌شود.

شما محصولاتی را به صورت آنلاین و در یک وب‌سایت می‌فروشید، پس بازدیدکننده‌های فروشگاه شما نمی‌توانند محصولات را به صورت فیزیکی در دست بگیرند. تصویر یا ویدیو می‌تواند به معرفی بهتر محصول شما کمک کند. هرچند یکی از ترفندهای تولید محتوای متنی برای ترغیب مخاطب این است که خواننده تصور کند در دست داشتن محصول شما چگونه است.

۵. موانع منطقی را با داستان‌های کوتاه از بین ببرید

استفاده از داستان‌های کوتاه هنگام نوشتن شرح محصول مخاطب را از مرزهای منطقی که در برابر تکنیک‌های ترغیب کردن دارد فاصله می‌دهد و او را از جهان واقعی دور می‌کند. به عبارتی مخاطب فراموش می‌کند که دارد برای خرید محصولی تشویق می‌شود.

۶. با استناد به خرد جمعی محتوای جذاب تولید کنید

زمانی که مشتریان شما درباره‌‌ی محصولی که قصد خرید آن را دارند مطمئن نیستند، به پیشنهادات دیگران و محصولاتی که بیشترین بازخورد و توصیفات مثبت را داشته‌اند رجوع می‌کنند.

۷. با تولید محتوای جذاب مشتری را در قلاب بررسی محصول‌تان بیندازید

شما می‌توانید با طراحی جذاب صفحه، ارائه‌ی تصاویر خوب برای محصول و داشتن یک شرح محصول باکیفیت، کاری کنید که مشتری نتواند از کالای شما به آسانی بگذرد. با قلاب محتوای خوب، نادیده ماندن محصول‌تان برای خریدار سخت‌تر می‌شود!

۸. هدف و KPI مشخص کنید

هدف شرح محصول این است که خریدار را به سمت خرید سوق دهد. اما از کجا می‌فهمید توضیحات‌تان نتیجه داده‌‌‌ است یا نه؟

یک تدبیر درست برای پیگیری نتایج در صفحه‌ی محصولات خود بیندیشید. مثلا می‌توانید به مجموعه‌ای از معیارهای پیگیری در صفحات محصول تکیه کنید.

آماری که این متر و معیارها به دست می‌دهند به شما کمک می‌کند بفهمید که چه نوع شرح محصولی بهترین عملکرد را دارد. به علاوه، می‌توانید مواردی را که عملکرد ضعیفی داشته‌اند شناسایی کنید و آنها را بهبود بخشید.

KPIهای رایج برای نظارت عبارتند از:

 • نرخ تبدیل
 • سبدخریدهای رها‌شده
 • نرخ مرجوعی
 • سوالات پشتیبانی
 • رتبه‌بندی جستجوی ارگانیک

با استفاده از این معیارها صفحه‌ی محصولات خود را قوی کنید و نرخ تبدیل و تعداد مشتری‌های خود را افزایش دهید.

جمع‌بندی

در کنار عوامل تکنیکی نظیر سئو، کلمات کلیدی، دریافت بازخورد و سایر مواردی که به رتبه‌ گرفتن وب‌سایت در گوگل کمک می‌کنند، تولید محتوای درست محصول نیز به افزایش فروش و سودآوری از پنل مارکت‌پلیس کمک می‌کند.

در مقاله‌ی چهار ابزار ضروری در مدیریت و رشد تجارت الکترونیک  که می‌توانید آن را در وبلاگ سلریار بخوانید، چند ابزار مفید را برای رشد کسب‌وکار آنلاین معرفی کرده‌ایم. یکی از این ابزار مربوط به تولید محتوای محصول است.

این مقاله نکاتی را که در تهیه‌ی شرح محصول کاربردی هستند برای شما برشمرد. اطلاعاتی که در این متن آموختید از مقاله‌ی 9 راه برای نوشتن شرح محصول در وب‌سایت شاپیفای استخراج شده است. با بهره‌‍ گرفتن از این نکات می‌توانید شانس خود را در افزایش فروش و سودآوری بیشتر بالا ببرید.

اشتراک گذاری
مطلب بعدی
راه‌های متنوع تامین نقدینگی سلرها در دیجی‌کالا
مطلب قبلی
چالش‌های حقوقی سلرها با مارکت‌پلیس‌‌ چطور باید پیگیری شوند؟
ارسال پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed