1. خانه
  2. >
  3. وبلاگ
  4. >
  5. چالش‌های مالیاتی فروشندگان آنلاین
وبلاگ

چالش‌های مالیاتی فروشندگان آنلاین

چالش‌های مالیاتی

مقررات مالیاتی برای فروشندگان آنلاین

می‌توان گفت تقریبا هیچ کسب‌وکاری مثل کسب‌وکار آنلاین نتوانسته است با این سرعت و در مدتی کوتاه رشد کند. جالب‌تر آنکه در دوران همه‌گیری کووید19 کسب‌وکارهای آنلاین صاحبان خود را به درآمدهای نجومی رسانده‌اند.

هرچند، همین رشد بزرگ ممکن است خیلی زود غیرقابل کنترل شود و اغلب اداره‌ی مالیات را وارد عمل می‌کند.

قطعا یادگیری چم‌وخم‌ فروش آنلاین و قوانین رقابت در مارکت‌پلیس‌ها تاثیر زیادی بر فهمیدن و مدیریت امور مالیاتی خواهد داشت. نابلدی فروشندگان تازه‌کار می‌تواند تا حد زیادی آنها را متضرر کند. آکادمی سلریار همان دوستی است که برای ادامه‌ی راه می‌خواهید. آنجا هر آنچه برای موفقیت در مارکت‌پلیس لازم دارید را به راحتی خواهید آموخت.

مالیات در تجارت آنلاین

فرض می‌کنیم شما تصمیم گرفته‌اید یک فروشگاه آنلاین راه‌اندازی کنید. برای راه‌اندازی یک فروشگاه آنلاین، لازم است آن را به چشم یک تجارت ثابت نگاه کنید. منظورمان این است که فروشنده باید کسب‌وکار خود را ثبت و فرم قانونی آن را پر کند.

البته شما، به عنوان خرده‌فروش، لازم است فاکتورهایی را هم برای پیگیری ورودی/خروجی‌های مالی در نظر بگیرید. به این منظور یک شماره‌ی مالیاتی نیاز خواهید داشت که هنگام گزارش به ادار‌ه‌ی مالیات آن را دریافت می‌کنید.

مالیات بر درآمد

هر ورودی مالی در هر کسب‌وکار مشمول مالیات است و درآمدی که از راه تجارت آنلاین به دست می‌آید نیز از این قاعده مستثنا نیست.

چرا اداره‌ی مالیات صاحبان کسب‌وکارهای آنلاین را بیشتر هدف قرار می‌دهد؟

امروزه تجارت آنلاین در آسان‌ترین حالت ممکن قرار دارد. فروشنده می‌تواند به راحتی از انبار بازارگاه‌هایی مانند دیجی‌‌کالا استفاده کند و نیازی نیست نگران اجاره یا موارد مشابه باشد. اما این دقیقاً همان جایی است که خطر در کمین است: هرکسی که فکر می‌کند می‌تواند تجارت آنلاین خود را «سریع و آسان» اداره کند، اغلب فراموش می‌کند حسابداری خود را به درستی انجام دهد و این اغلب منجر به عواقب چشمگیری می‌شود.

مالیات بر فروش

تعهد مالیات بر فروش شما را ملزم می‌کند که به عنوان یک کارآفرین مالیات فروش را از مشتری دریافت کنید. این مبلغ در نهایت به فاکتور خرید مشتری اضافه خواهد شد؛ گفتنی‌ست که شما در واقع مالیات فروش را به حساب ایالت واریز می‌کنید.

تمام صاحبان کسب‌وکار، مثلا فروشندگان آنلاین یا تاجران، باید این مبلغ را به صورت پیش‌پرداخت تسویه کنند. در مورد کارمندان، مبلغ مالیات به طور خودکار از دستمزد ماهانه‌ی آنها کسر خواهد شد.

مالیات شرکت‌ها

مالیات بر درآمد در شرکت‌ها برای شرکت‌هایی مصداق پیدا می‌کند که شخص حقوقی محسوب می‌شوند. بنابراین شرکت‌ها، تعاونی‌ها، انجمن‌ها، موسسات و بنیادها مشمول این مالیات هستند.

فروش در بازارها

اگر شما به عنوان یک خرده‌فروش آنلاین تصمیم دارید از طریق پلتفرمی مانند دیجی‌کالا یا تیمچه کالا بفروشید، بهتر است چند نکته را در نظر بگیرید. اول از همه، باید میان این دو مورد تمایز اساسی قائل شوید.

اگر اقلام خود را مستقیم به یک پلتفرم یا بازار داخلی (مثلاً به عنوان فروشنده‌‎‌ی دیجی‌کالا) می‌فروشید، در حال پرداخت مالیات فروش به مارکت‌پلیس هستید.

چالش‌های مالیاتی فروشندگان آنلاین

از طرفی، اگر پورتال آنلاین در خارج کشور مستقر شود ارسال محصول می‌تواند درون‌مرزی یا برون‌مرزی باشد. اگر مارکت‌پلیس وظیفه‌ی حمل‌ونقل را بر عهده بگیرد و کالا را مستقیما تحویل مشتری دهد، این مالیات نیز در فاکتور فروش اعمال می‌شود.

دقیقا چه چیزی باید در نظر گرفته شود؟

فهرست ملزومات راه‌اندازی یک کسب‌وکار آنلاین بلندبالاست. اغلب سوالاتی هم که در این‌باره مطرح می‌شود در ارتباط با ثبت صحیح مالیات، ثبت مالیات بر ارزش افزوده یا موارد مشابه است. به طور خاص صورتحساب، سؤالات خاصی را در تجارت آنلاین مطرح می‌کند: زمان انجام کار مشمول مالیات بر ارزش افزوده چگونه تعیین می‌شود؟ چه نوع فروشی در کجا انجام می‌شود؟

آیا ارسال به خارج از کشور تحویل درون‌مرزی است یا برون‌مرزی؟

پاسخ دادن به این سؤالات اغلب آسان نیست و چالش‌های بزرگی ایجاد می‌کند، به‌ویژه برای افراد عادی در قوانین تجاری و/یا مالیاتی. بنابراین غیرعادی نیست که برای جلوگیری از مشکلات پیش رو به مشاور مالیاتی مراجعه کنیم که تجربه‌ی کار با خرده‌فروشان آنلاین را دارد.

چه ابزارهایی نیاز است؟

برنامه‌ها نه تنها کارآمدترند، بلکه به سودآورتر کردن فرایند تجارت آنلاین نیز کمک می‌کنند. حساب‌وکتابی که در رسیدهای مالی خرده‌فروشان آفلاین اتفاق می‌افتد، برای فروشندگان آنلاین به شکل دیجیتال انجام می‌شود. نرم‌افزار مخصوصی برای ثبت بدهی فروش نیاز است که عملیات محاسباتی را در معاملات آنلاین به سرعت پردازش کند.

محاسبات به روش دستی تقریباً غیرممکن است، زیرا محصولاتی که اغلب قیمت یکسانی دارند و قیمت‌گذاری‌شان زمان زیادی می‌برد فشار زیادی بر فرایند تامین بودجه وارد می‌کنند.

نتیجه

فروشندگان آنلاین بیش از هر زمان دیگری در معرض هدف قرار گرفتن حسابرسی مالیاتی (فروش) توسط مقامات مالیاتی در داخل و خارج از کشور هستند. در صورت وجود هرگونه مغایرت، خرده‌فروش آنلاین می‌تواند با پرداخت‌ غرامت یا رسیدگی کیفری روبرو شود که در بدترین حالت می‌تواند منجر به ورشکستگی شود. بنابراین، داشتن یک مشاور مالیاتی متخصص در کنار خود ضروری است؛ شخصی که با مسائل ویژه‌ی تجارت آنلاین آشنا باشد.

 

اعضای تیم سلریار شما را با جزئیات در این زمینه راهنمایی می‌کنند و راهکارهای مناسبی را با توجه به کاربری شرکت شما ارائه خواهند داد. اگر به این رقابت علاقه‌مند هستید و تصمیم دارید فروشنده‌ی بی‌رقیبی در فضای آنلاین باشید، کافی‌ست با ما تماس بگیرید.

اشتراک گذاری
مطلب بعدی
چگونه در یازده قدم یک کسب‌وکار آنلاین راه‌ بیندازیم؟
مطلب قبلی
10 کلید طلایی برای کاهش سبدخریدهای رهاشده
ارسال پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed