1. خانه
  2. >
  3. وبلاگ
  4. >
  5. چالش‌های حقوقی سلرها با مارکت‌پلیس‌‌ چطور باید پیگیری شوند؟
وبلاگ

چالش‌های حقوقی سلرها با مارکت‌پلیس‌‌ چطور باید پیگیری شوند؟

سلرها در جریان ورود به کسب‌وکارهای آنلاین و فروش کالا در مارکت‌پلیس، علاوه بر مزایا با مسائل حقوقی نیز روبرو هستند. یکی از عمده‌ترین چالش‌های حقوقی سلرها مربوط به قانونگذاری‌های به نظر یک‌طرفه‌ی مارکت‌پلیس‌هاست که گه‌گاه حتی سلر را از لحاظ مالی متضرر می‌کند.

این قوانین چه هستند و برای دوری از ضرر مالی چه راهکاری وجود دارد؟ این نوشته سعی دارد منابع و راهکارهایی به سلرها پیشنهاد بدهد تا در فرایند فروش آنلاین در همکاری با مارکت‌پلیس‌ها با چالش‌های کمتری مواجه شوید.

چرا برخی سلرها قوانین همکاری با دیجی‌کالا را یک‌طرفه می‌دانند؟

دیجی‌کالا گاهی قوانینی را تغییر می‌دهد و طبق قرارداد امضاشده با سلر، نتایج آنها را بر پنل یا صورتحساب پرداختی سلر هم اعمال می‌کند؛ از جمله در:

  • قوانین مالی
  • لغو یا محدودیت دسترسی‌ها
  • نبود گزارشات جزء به جزء و دقیق

این موارد را در ادامه مفصل‌تر توضیح خواهیم داد.

قوانین مالی دیجی‌کالا شامل چه نکاتی هستند؟

قوانین مالی دیجی‌کالا بیشتر شامل مباحثی همچون کمیسیون، جریمه‌ها و سایر هزینه‌هایی است که مارکت‌‌پلیس از صورتحساب پرداختی سلر کسر می‌کند.

از ظواهر یک‌طرفه بودن قوانین مالی می‌توان افزایش ناگهانی مبلغ کمیسیون یا جریمه در دیجی‌کالا اشاره کرد. همین مسئله گاهی موجب چالش‌های حقوقی سلرها با مارکت‌پلیس می‌شود.

گاهی سلر پس از واریز دریافتی با بررسی صورتحساب متوجه می‌شود که مقادیر با محاسبات او مغایرت دارد؛ با بررسی بیشتر مشخص می‌شود که درصد کمیسیون فروش کالا افزایش یافته است.

جریمه‌ها هم جزو قوانین یک‌طرفه‌ی مارکت‌پلیس‌اند؟

گاهی پیش آمده است که مبلغ بالایی بدون دلیل به عنوان جریمه از صورتحساب سلر کسر می‌شود.

این هزینه‌ها برخی مواقع در محاسبات سیستمی اشتباه کسر شده‌اند و ممکن است پس از ارتباط با پشتیبانی این مبلغ به حساب آنها بازگردد. واضح نبودن کسورات و مشخص نبودن دلیل کم شدن این جریمه‌ها و… سلرها را در ابهام با مارکت‌پلیس نگه می‌دارد.

سلریار این‌جا با گزارش‌های مالی شفاف‌، روند رقابت و فروش شما را با دیگر سلرها روشن می‌کند.

دیجی‌کالا ناگهانی دسترسی‌هایی را محدود یا لغو می‌کند

از دیگر چالش‌های حقوقی سلرها در دیجی‌کالا لغو یا محدودیت دسترسی به گروه کالایی یا پنل است.

پیش‌تر درباره‌ی دلایل ایجاد محدودیت یا لغو دسترسی صحبت کرده‌ایم. ارتکاب تخلف و تکرار آنها با منع دسترسی به پنل رابطه‌ی مستقیم دارد.

گرچه، مواقعی دسترسی سلر محدود یا لغو می‌شود و تا به دیجی‌کالا مراجعه نکند متوجه دلیل اعمال این محدودیت نخواهد شد.

گزارش‌های مارکت‌پلیس‌ها شفاف و دقیق نیستند

تا چندی پیش، راهی برای کشف مغایرت‌ها یا دریافت گزارشات دقیق برای سلرها وجود نداشت. امروز اما سلریار چاره‌ی کار را در دست دارد. در پنل سلریار می‌توانید پس از بارگذاری صورتحساب مالی فهرست کسری‌ها، مبلغ آنها و علت کسر شدن هر مبلغ را دریابید.

سلریار با ارائه‌ی گزارش‌های تجمیعی و دقیق از موجودی، تعهد ارسال و مغایرت‌های مالی نیز به سلر کمک می‌کند. این گزارش‌ها باعث می‌شوند تا فروشنده قربانی قوانین یک‌طرفه‌ی مارکت‌پلیس نشود و برای ادعاهایش سند و مدرک محکم داشته باشد.

ورود قانون به چالش‌های حقوقی سلرها با مارکت‌پلیس

چالش‌های حقوقی سلرها با مارکت‌پلیس همیشه با ارسال تیکت و پیگیری تیم پشتیبانی حل نمی‌شود. گاهی جریان به جاهایی می‌رسد که ورود یک وکیل به ماجرا ضروری شود.

فروشندگان می‌توانند با کمک گرفتن از وکلای تجاری از قوانین و تبصره‌های موجود مطلع شوند. در این صورت می‌توانند با سند و مدرک متقن جلو بروند؛ مسئله‌ی خود را با مارکت‌پلیس حل یا با آن قطع همکاری کنند.

ممکن است دوست نداشته باشید یک وکیل مشخص را برای کسب‌وکار آنلاین خودتان استخدام کنید. در وب‌سایت‌هایی نظیر بنیاد وکلا یا شکایت24 می‌توانید از مشاوره‌ی آنلاین متخصصان حقوقی بهره‌مند شوید. با این روش تکلیف خودتان را در مقابل قوانین یک‌طرفه‌ی مارکت‌پلیس بهتر می‌دانید.

جمع‌بندی

فروشندگان آنلاین در همکاری با مارکت‌پلیس‌ها با برخی قوانین کنار بیایند. این قوانین بیشتر مسائل مالی را در بر می‌گیرند و جریمه‌ها و کمیسیون را شامل می‌شوند.

سلر برای ادامه‌ی همکاری با مارکت‌پلیس چاره‌ای جز کنار آمدن با این قوانین ندارد.

گرچه، می‌توانید با کمی دقت بیشتر از پرداخت هزینه‌ی بیشتر به مارکت‌پلیس جلوگیری کنید.

سلریار راهکار این مسئله را در اختیارتان قرار داده است. پنل سلریار با ارائه‌ی جزئیات دقیق به شما کمک می‌کند بیشتر در جریان جزئیات مالی پنل فروش خود باشید؛ گزارش‌ها را دریافت کنید و بر اساس آنها از چاله‌های موجود در مسیر دوری کنید.

اشتراک گذاری
مطلب بعدی
تمام آنچه باید برای نوشتن یک شرح محصول جذاب در دیجی‌کالا بدانید
مطلب قبلی
مسیر فعال کردن ارسال توسط فروشنده در پنل سلر دیجی‌کالا
ارسال پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed